قصه‌ی‌ کوتاه من و مناقشه اتمی

(به مناسبت انتشار عمومی  نسخه کامل کتاب «اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران»)

نگارش کتاب «اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران‌» را به صورت محرمانه دقیقا  ۱۱سال پیش (تیر ۸۴) آغاز کردم و در میانه سال ۸۶ به پایان بردم. در تابستان ۸۷ دوباره آن را ویرایش کردم و سرانجام در ۱۳ مهر ۸۷ پنج نسخه از آن را تکثیر و برای پنج مقام عالی کشور فرستادم. نسخه رهبری را تقدیم آقای ناطق نوری کردم (با پیگیری دکتر  حسن سبحانی، دیدار ما در دفتر بازرسی رهبری انجام شد و من نزدیک به یک ساعت درباره پیام کتاب توضیحاتی دادم). برای اطمینان، نسخه‌ای را هم از طریق دکتر سیدمحمدرضا بهشتی برای رهبری فرستادم. دکتر بهشتی بعداً گفت که شخصاً خدمت رهبری رسیده و کتاب را تقدیم کرده است و نظریه اصلی کتاب را هم خیلی خلاصه خدمت ایشان توضیح داده است و اجمالاً گفت که رهبری با نظریه مطرح شده این کتاب موافق نبوده‌اند.

       نسخه آقای احمدی‌نژاد را تحویل دکتر فرهاد رهبر دادم و ایشان گفتند فردا با رئیس جمهور جلسه دارم و حضوری تقدیم می‌کنم. تحویل نسخه آقایان رفسنجانی، شاهرودی و دکتر لاریجانی را هم دکتر بهشتی تقبل کردند. تاکنون از هیچ کدام از مقامات یاد شده حتی در حد دریافت اعلام وصول هم واکنشی ندیده‌ام.    

       نهایتا در اردیبهشت ۹۲ ، با دمیدن نسیم فضای انتخاباتی، جرأت یافتم و بخشی از کتاب را به عنوان «جلد اول» (با جلد سبز فسفری، در ۲۶۳ صفحه = حدود یک سوم اصل کتاب) در فضای مجازی منتشر کردم، که مورد استقبال گسترده قرار گرفت. سپس در اردیبهشت ۹۴ نسخه کامل را (در ۶۶۱ صفحه با جلد قرمز عنابی) از طریق «تارنمای رسمی رنـانی» در معرض فروش قرار دادم و امروز نیز به مناسبت عید سعید فطر (۱۴۳۷ قمری)، نسخه کامل این کتاب را به رایگان در اختیار علاقه‌مندان و پژوهشگران قرار می‌دهم.
       خیلی خلاصه، ده سال پیش
این ده ادعای محوری در این کتاب مطرح شده است:

         ۱- ورود ایران به حوزه غنی‌سازی محرمانه اتمی، احتمالاً طراحی آمریکایی‌ها بوده است (با فروش محرمانه نقشه‌ها و تجهیزات اتمی آلوده به ایران از طریق عبدالقدیر خان، دانشمند اتمی پاکستان، که بعداً معلوم شد جاسوس سازمان سیا بوده است). 

۲- غرب تلاش می‌کند تا مناقشه اتمی ایران طولانی شود تا در تحولات بعدی منطقه بویژه در مدیریت بازارهای جهانی نفت، بتواند با کم ‌و‌ زیاد کردن فتیله این مناقشه، آن حوزه‌ها را تا حدودی مدیریت کند.

۳- تلاش اصلی غرب، بویژه آمریکا این است که تا سال ۲۰۲۰ از  اعتیاد و  وابستگی به نفت حوزه خلیج فارس آزاد شود.

۴-  نهایتا غرب تلاش دارد که تا پایان دهه ۲۰۲۰ با سرعت بالایی به سوی جایگزینی نفت با سوخت های نو و پاک حرکت کند تا روند گرمایش زمین را متوقف کند.

۵- بهترین راه برای آن که غرب هم از اعتیاد به نفت منطقه بی‌ثبات خاورمیانه آزاد شود و هم سوخت‌های پاک را جایگزین سوخت‌های فسیلی کند، افزایش طولانی مدت قیمت نفت است. با گران شدن نفت، رشد تقاضای نفت کُند و حتی متوقف می‌شود و  سرمایه‌گذاری در سوخت‌های پاک نیز اقتصادی می‌شود.

۶- قیمت نفت برای هفت تا ده سال حدود ۱۰۰ دلار و بالاتر ‌می‌ماند و سپس به زیر ۵۰ دلار کاهش می‌یابد.

۷- اگر اوباما رئیس جمهور آمریکا شود، خطر جنگ از سر ایران رفع می‌شود اما اوباما با ایران بسیار قاطع تر و حساب‌شده‌تر از جورج بوش برخورد خواهد کرد. او از راههای سیاسی فشارهای سنگینی بر ایران خواهد آورد و نهایتا ایران را به نقطه آچمز و مصالحه اجباری خواهد رساند.

۸- اکنون که اوباما اعلام کرده است که حاضر است با ایران گفت‌وگو کند، بهتر است ایران به این موضع اوباما واکنش مثبت نشان دهد و حتی مذاکره با اوباما را قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا (۲۰۰۸) آغاز کند.

۹- خسارت‌های اقتصادی مناقشه اتمی برای ایران در بلند مدت به حدی زیاد است که حتی اگر مذاکره با آمریکا نیز صلاح نظام نیست، بهتر است ایران یک طرفه و داوطلبانه، کلیه فعالیت‌های اتمی حساس‌ خود را با اعلام رسمی و آشکار و تبلیغاتی برای چند سال متوقف کند و با ایجاد امکان نظارت جهانی، سوء ظن جهانی در مساله فعالیت‌های اتمی ایران را از بین ببرد.

۱۰- خاورمیانه به زودی وارد مرحله «جنگ خداحافظی» خواهد شد. کاهش درآمدهای نفتی، گسترش فقر و شکاف طبقاتی همراه با مداخله قدرت‌های بزرگ در خاورمیانه،‌ به زودی آن را وارد سلسله جنگ‌های دراز دامنه‌ای خواهد کرد که من آن را «جنگ خداحافظی» نام نهاده‌ام. در واقع به نفع تمدن غرب است که قطب فرهنگی و اقتصادی جهان اسلام (خاورمیانه) به یک «سرزمین سوخته» تبدیل شود.

و اکنون داستان ده ساله «رنانی و مناقشه اتمی» در این نقطه به پایان می‌رسد. این هم یکی از  پروژه‌های فکری من در حوزه اقتصاد سیاسی ایران بود که پایان یافت. و اکنون کارهای بر زمین مانده بسیاری در پیش است. بچه‌ها کجایید؟ دلم برای گفت‌وگو با کودکان کشورم لک زده است. باید اکنون بروم!

 

۱۶ تیرماه ۱۳۹۵ (عید فطر ۱۴۳۷)

محسن رنانیبرای دریافت فایل پی‌‌دی‌اف نسخه کامل کتاب «اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران» کلیک کنید.

 

برچسب ها: مذاکرات هسته ای

نظرات  

0 # جواب: قصه‌ی‌ کوتاه من و مناقشه اتمی .......... (به مناسبت انتشار عمومی نسخه کامل کتاب «اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران»)محمد 1396-10-17 08:31
سلام جناب استاد رنانی

خیلی کوتاه، پیشنهاد شما این بود که ایران داوطلبانه فیتیله فعالیت‌های اتمی خود را پایین بکشد ولی در متن کتاب لیست بلندی رو از زمنیه‌های درگیری ایران با آمریکا عنوان کردید. خب، اگر ایران از فعالیت‌های اتمی عقب می‌نشست باز هم فرقی برای آمریکا نمی‌کرد. با برجسته کردن موضوع دیگر باز هم تنش درست می‌کرد و به هدف خودش که افزایش قیمت نفت هست می‌رسید.
نقل قول
+1 # قدردانیعبید 1396-01-17 20:20
به عنوان یک دانشجو از زحماتی که شما استاد گرامی برای جمع آوری اطلاعات و تحلیل های حوبی که ارایه کردید صمیمانه سپاسگذاری می کنم
نقل قول
+1 # نظرپروين 1395-09-13 14:49
آقاي دکتر سرمايه هاي انساني شايد تنها راه نجاتمونه
نقل قول
-1 # عاشقتم مرد دانشمندجاويد 1395-05-15 18:48
حيف و صد افسوس كه انقدر درس خوان نبودم كه بتوانم بجاي دانشگاه ازاد مباركه، در دانشگاه اصفهان و از فرهيخته اي مثل شما استفاده كنم. يادم مي ايد كتاب فسفري رنگ مناقشه هسته اي را وقتي براي اولين بار روي سايت بالاترين لينك دانلودش را ديدم با توجه به تعريفهايي كه كاربران انجا كرده بودند، سريع دانلود كرده و دو بار خواندم و نسخه كامل را هم خريدم و براي بار سوم چند وقت پيش به اتمام رساندم. ديدم كه بچه هاي تلويزيون منوتو هم در جندين برنامه از اين كتاب نقل قول و توصيه اكيد به خواندن ان كردند. ظاهرا همه فهميده اند جريان اين كتاب از چه قرار است به جز انهايي كه بايد بدانند!!
اتفاقا خوشحالم كه دركشان به اين موارد نميرسد چون انشالا در اينده اي نزديك (...) كنيم البته با حمايت حضرت حق و عزم ملت ايران.

فقط از خداوند ايران براي شما انسان والا و دانشمند طلب سلامتي و سلامتي و سلامتي دارم.

پاينده ايران.
نقل قول

اضافه کردن نظر