توسعه و زیست جنسی

حضور محسن رنانی در مجموعه برنامۀ خرد جنسی
  • محسن رنانیمحسن رنانی

یاسر عرب

برای عوام مردم قابل درک نیست که فرایند کشف حجاب اجباری رضا شاه نه یک تصمیم بر اساس لجاجت شخصی بلکه قطعه ای از پازلِ فرایند یکسان سازی و تشکیل ملت در اندیشه ی توسعه گرای رضا خان بوده است. همانطور که برایشان قابل پذیرش نیست که ده ها سال بعد با موج انفجار جمعیتی دهه شصت نظام اسلامی که از تامین مسکن، اشتغال، و .. این موج برنمیامد، تصمیم گرفت با یک تیر دو نشان بزند و با سرگرم کردنِ جوانان به تحصیلات عالیه، پاسخگویی به این نیازهای معیشتی را به عقب بیندازد و در ضمن با پولِ مردم نظام آموزش عالی خود را گسترش دهد (دانشگاه آزاد).

حدود صد سال از بارقه های آغازینِ توسعه در ایران می گذرد. اولین تحرکات برای ترسیم نقشه پیشرفت کشور، هر چند حدود سالهای ۱۲۸۰ شمسی در ترسیم اسناد اولیه خود را نشان می دهد اما به دلایل بسیار توسعه را به درستی می توان فرایندی آمرانه و با روی کارآمدنِ پهلوی اول دانست.

چند ماه قبل از دعوت به سکوتِ ملی و البته صد سال بعد از اولین جرقه های توسعه در ایران یکی از مهمترین نظریه پردازان این حوزه یعنی دکتر محسن رنانی مهمان مجموعه خرد جنسی شده است تا با یک بازخوانی اجمالی ببینیم توسعه چه نقشی در زیست جنسی ما داشته؟

من در این گفتگو از کشف حجاب رضا خانی تا فرایند مدرنیزاسیونِ پهلوی و اصلاحات اراضی و فربه شدنِ شهر ها و کوچ روستاییان و ریل گذاری اقتصادی و فرهنگی و آموزشی بعد از جنگ در جمهوری اسلامی و به طور کلی تاثیرات توسعه در زیست جنسی ایرانیان می پرسم و دکتر رنانی هم به تناسب منظومه فکری شان پاسخ هایی می دهند که با دیدنِ این برنامه می توانید به آنها دست یابید.

نکته ی مهم دیگر تبیین زیست جهانی جنسی ما در دنیایی است که به شکل آرمانی توسعه یافته باشد. دکتر رنانی در بخش دوم بحث خود نشان می دهد که اگر ما جامعه ای توسعه یافته بشویم، زیست جنسی مان چه شکلی خواهد داشت؟ آنچه برای من در این گفتگو به شکلِ دقیق مشخص نشد البته نقش دولت یا حاکمیت در این زیست جهان است! حاکمیتی که از یک سو باید مداخله گرایانه «اعلامِ بحران جنسی کند» و از سوی دیگر نقش «پدر سالاری» نیز برازنده ی تعامل با شهروندانِ رشد یافته اش نیست!

پ.ن: بعد از اتمام ضبط هر کدام از میهمانان مجموعه خرد جنسی قاعده بر این بود که با تیم تولید در مورد توصیف انجام شده گپ و گفت داشتیم. در مورد دکتر رنانی اما این اتفاق نیفتاد! چگونگی حضور ایشان در این مجموعه و منشِ اخلاقی که در تعامل با ما به کار بردند، به اضافه نکات دیگر که شاید اینجا اجازه بیان اش را نداشته باشم، گروه تولید ما را سخت متعجب ساخت. ما شاید شخصا با بعضی نطرات ایشان همفکری کامل نداشتیم اما بعد از رفتن ایشان، نه مسائل نظری طرح شده بلکه این خلقیات و منشِ انسانی والای ایشان بود که در موردش صحبت میشد…
(بیش باد!)


مشاهده قسمت سیزدهم برنامه خرد جنسی با حضور محسن رنانی در سایت آپارات

https://renani.net/?p=730
محسن رنانی

محسن رنانی

عضو هیئت عملی دانشگاه اصفهان

کانال تلگرام

برای خروج از جستجو کلید ESC را بفشارید