قتلِ زبانِ مادری و تخریب توسعه در ایران

پیام محسن رنانی به دومین همایش «توسعه عدالت آموزشی» که در تاریخ  ۲۹ آذر ۱۳۹۵ برگزار شده‌است:

برای دریافت فایل پی‌دی‌اف مقاله کلیک کنید

 

پیوندهای مرتبط:

گزارش روزنامه اعتماد درباره‌ی این مطلب

سایت خبری تحلیلی عصر ایران

روزنامه شرق: پی‌دی‌اف 1 - پی دی اف 2

سایت خبری هنگام

 

نقدهای مرتبط:

گره‌های نگشوده آموزش به زبان مادری

آموزش زبان مادری کلید حل کدام مسئله است؟

آموزش چند زبانه؛ پیش شرط توسعه پایدار در یک جامعه چند فرهنگی

 

برچسب ها: توسعه اقتصادی, زبان و توسعه

نظرات  

-92 # ایران بزرگ ماشایورد 1396-01-01 14:22
آموزش زبان مادری آری، آموزش به زبان مادری نه!! یعنی زبان مادری آموزش داده شود ولی فیزیک، شیمی، و علوم برای جلوگیری از بیگانه شدن اقوام ایرانی از هم باید به زبان پارسی باشد! در دری ( قند پارسی) زبان رسمی ایران بزرگ از سیردریا تا فرات، از ابخاز تا سند بوده است و دربار عثمانی و گورکانی هند نیز از مروجان این زبان بوده اند!! هر ایرانی بداند که ضمن محترم بودن زبان قومی اش، مام میهن به پارسی با او سخن می گوید! از هر قوم تباری که هستی مدافع زبان پارسی باش تا به کشورت آسیبی نرسد! وطن یعنی همه اقوام ایران _ زجان بگذشتگان در راه ایران. وطن یعنی نگه بادیده خیس _ به سوی ارمن و آران و تفلیس
نقل قول
-117 # زبان مادریHosein 1395-12-03 18:18
در آمریکا ده ها میلیون لاتین تبار و اسپانیولی زبان وجود دارد با این استدلال پس دولت ایالات متحده امریکا هم نژادمرست است! و ایضا بسیاری از دول غربی
نقل قول
-116 # زبان مادریHosein 1395-12-03 18:16
سلام آقای رنانی ایکاش یاد بکیریم که درباره اونچه که تخصص پیدا کردیم و اظهار نظر کنیم متاسفانه اظهار نظر شما بازتاب وسیعی در میان محلفل تجزیه طلب داشته که این جای مرسش زیادی می باسد
https://t.me/ahalramez/1868
نقل قول
-13 # مفهوم «دو زبانی»بی‌نام 1395-10-20 12:25
مرحوم کسروی در یکی از شماره‌های نشریه‌ی پرچم، به این مقوله اشاره کرده و حتی برای حل چنان بحرانی، به راه‌حل پرداخته است. ر.ک: ویکی‌پدیا، ذیل واژه‌ی «احمد کسروی»
نقل قول
+138 # درددلمهدی - اقتصاد 1395-10-19 14:11
بسیار زیبا بود.
ای کاش استاد عزیز به یک معضل دیگر هم اشاره میکردند و آن هم اینکه در بعضی استانهای کشور مانند ایلام و کرمانشاه(کردنشین) و اردبیل(ترک نشین) باب شده است که ابتدا با زبان فارسی با نوزادانشان تکلم میکنند تا در آینده (مثلا) لهجه نداشته باشند و خجالت نکشند!!! و سپس اگر خود فرد در جامعه کردی یا ترکی را یاد گرفت که گرفت اگرهم نگرفت اشکال ندارد.
من خود در این استانها بوده ام و به چشم خود دیده ام این کودکان یک کلماتی را ناخودآگاه بکار میبرند که نه در زبان فارسی وجود دارد و نه در زبان کردی و اصلا دارند کلمه اختراع میکنند آن هم کلمات بی معنی و مفهوم. بسایر تلخ است دیدن این صحنه ها.
حکومت کاری کرده است که فرد ازآنچه هست دارد خجالت میکشد... وای بر آینده این مملکت!!!!
نقل قول
+137 # موافقامیر 1395-10-17 10:44
حرف حق تلخ است به ویژه اگر با شکستن تابو همراه باشد . استاد گرامی این بار با شجاعت وحرف دل من ایرانی غیر فارس را زد تا بیشتر و بیشتر به میهن عزیزم عشق بورزم... آیا فارس های ایران خوششان می آید به زبان ترکی یا کردی در ایران درس بخوانند؟ ...
کردها و ترک ها در ایران مهاجر نیستند بلکه صاحبان اصلی این مملکت هستند و ظلم است موقعیت آنها در ایران را با موقعیت یک مهاجر خاورمیانه ای در کشورهای غربی مقایسه کرد ؛ هر چند که همین مهاجرین در کشورهای غربی به اندازه ایران از آموزش زبان مادری محرومشان نکرده اند.
و در نهایت از نظر سیاسی با اطمینان می گویم که ادامه سیاست های نژادپرستانه فعلی تمامیت ارضی ایران را بیشتر به خطر خواهد انداخت. کافیست یک نظرسنجی دقیق و علمی در بین غیر فارس های ایرانی انجام گیرد.
نقل قول
-139 # مشتاقسروش 1395-10-16 01:17
استاد رناني عزيز، شما اينهمه تحليل آرائه داده آيد و پيش ييني هايتان غلط از آب در آمده، مثل اقتصاد سياسي هسته ايي و حمله امريكا به سوريه براي بالا بردن نفت. اميدوارم در اين موارد توضيح دهيد يا شهامت پذيرش اشتباه را داشته باشيد. تدريس به زبان مادري هم آخر ليست اين اشتباهات است
نقل قول
-129 # نظرپارسا 1395-10-10 22:04
جناب مختاری نقدتان عالی بود.استاد رنانی که بسیار باسواد هستند خود نیز معتقدند تاکید روی زبان اقوام هم اکنون اولویت نیست. ونکته دیگر ایشان باید گزارش نهادهای امنیتی را در مورد وابستگی پان ترکیسم به آذربایجان مطالعه کنند.ودر نهایت من بعنوان یک ترک زبان مشکل فعلی را زبان نمیدانم و باید زیرساخت خای اقتصادی تقویت شود.و در نهایت جناب رنانی باید ببیند که مهترین جریان که از این سخنرانی حمایت کرد که بود ایا جز پان ترکیسم!با یاد کردن از شهید بزرگ مهدی باکری سخن را تمام می نمایم
نقل قول
+162 # موافقمسعود مجاهدی 1395-10-06 14:50
از شفافیت و گویایی این نوشتار بسی تعجب کردم . مدتها بود نوشته ای اینچنین روی من تاثیر نگذاشته بود. امیدوارم زبان حق گوی شما تا سالها آنچنان که در این مقاله کردید ، آیینه دار خوبی و بدیهایمان باشد. پایدار باشید.
نقل قول
+61 # اعلام نظرعباس 1395-10-05 09:59
آقای مختاری لطفا بیشتر مطالعه کن.
نقل قول
+171 # پاسخکوروش 1395-10-03 23:14
جناب آقای مختاری
زبان مادری همچنانکه برای هموطنان فارس شیرین هست و از تدریس و رسمی بودن آن لذت می برند ؛ سایر اقوام هم این حق را دارند ؛ حق دارند افتخار کنند که زبان مادریشان تدریس می شود ؛تقویت می شود ، در کشوری زندگی می کنند که تبعیض زبانی نباشد ، دوران سیاه رضاشاه پالانی تمام شد جناب مختاری ، جمهوری اسلامی ایران در راه قدم به توسعه نهاده است و به کوری چشم سلطنت طلبان ایشالا تمام اقوام سرزمینمان به حق و حقوق فرهنگی و زبانیشان خواهند رسید .
با تقدیم احترام
نقل قول
-162 # پاسخ ونقداکبر مختاری 1395-10-02 15:14
Akbar Mokhtari:
در چنین شرایطی تدریس بزبان مادری اولویت کشور نیست وقتی تمامیت ارضی ایران از سوی بیگانگان قدرت ماب و همسایگان بیگانه در تهدید پنهان و آشکار بسر می برد.
دموکراسی و اندیشه های دموکراتیک در جهت توامندسازی نظامهای سیاسی و ملتها تبلور یافتند لیکن اگر تحت عنوان زیبای دموکراسی و دفاع از این اندیشه، ناخوداگاه سبب صدمه به تمامیت ارضی کشور شویم در نهایت خسرانی بس عظیم را مرتکب گشته ایم خسرانی که اولین شهیدانش دموکراسی و آزادی و توسعه کشور خواهد بود.توسعه ای که بدون امنیت بهیچ وجه قابل تحقق نخواهد بود.
#کانال_دیپلماسی #دکتر_رنانی @bestdiplomacy
نقل قول
-162 # پاسخ ونقداکبر مختاری 1395-10-02 15:04
Akbar Mokhtari:
دیپلماسی:
با درود خدمت استاد گرانقدر و آگاه اقتصاد دکتر محسن رنانی
نظر به انتشار مطلبی از شما مبنی بر قتل زبان مادری وتخریب توسعه در ایران،مطالعه عمیق این نوشته صورت پذیرفت.
لیکن اینبار نه تنها خواندن مطلب شما بر آگاهیمان نیفزود بلکه سبب افزایش دغدغه و نگرانی عاشقان تمامیت ارضی ایران نیز گردید.
اشاره شما استاد فرهیخته مبنی بر تدریس دروس به زبان مادری از ابتدای ورود به مدرسه نشان از عدم توجه کافی به مخاطرات امنیتی از سوی شما دارد.
توجه ویژه شما به افزون سازی مهارت بجای مدرک گرایی و افزون سازی عقلانیت بجای تاکید صرف بر هوش فردی با محتوای متن شما مغایرت دارد.تاکید شما بر احتمال مردودی و تجدید در ساختار متحول شده تحصیلی دوران ابتدایی طی سالهای اخیر با نبود هیچ گونه مردودی در دوره ابتدایی و دفاع از تدریس بزبان مادری اقوام با توجیه تنها بهتر یادگرفتن نشان از عدم توجه به وضعیت فعلی و آینده تمامیت ارضی کشور بزرگ ایران دارد.
جناب استاد رنانی در شرایط خطیری بسر می بریم در چنین شرایطی تدریس بزبان مادری اولویت کشور نیست
نقل قول

اضافه کردن نظر