توسعه یعنی شهری با تندیس شاطر رمضان

در نوروز ۱۳۹۳ در همین روزها بود که مسافرتی دو روزه به یکی از شهرستان‌های بالادست زاینده رود داشتم و در همان دو روز فرصت کردم که در گوشه‌ای از طبیعت بنشینم و مقاله «توسعه یعنی شهری با تندیس شاطر رمضان» را بنویسم.

امسال که دوباره برای یکی دو روز به همان منطقه آمده ام به یکباره خاطره سال ۹۳ زنده شد و تصمیم گرفتم آن مقاله را باز نشر کنم. مناسبت آن هم این که امروز روز پدر است و «شاطر رمضان» بر گردن بخش بزرگی از اهالی موسیقی کشور – بویژه مرحوم نعمت‌الله آغاسی ـ حق پدری دارد. در واقع مرحوم آغاسی از محفل سه‌شنبه‌های اهالی موسیقی در منزل شاطر رمضان و با حمایت خاص شاطر، به عالم موسیقی وارد شد و از محضر بزرگان موسیقی کشور بهره برد.

بنابراین تصمیم گرفتم تا این مقاله را بازنشر کنم، شاید زمینه‌ای شود تا مقامات شهری اصفهان تصمیم بگیرند خیابانی به نام این بزرگمرد کنند و باز شاید مقامات فرهنگی شهر تصمیم بگیرند چند هزار صفحه گرامافون و نوار‌های ضبط شده از موسیقی‌های دستگاهی و بداهه نوازی که در منزل شاطر با حضور بزرگان موسیقی ایران ضبط شده است و هزاران قطعه عکس از هنرمندان بزرگ کشور در نزدیک به یک قرن گذشته را با موافقت و نظارت خانواده آن مرحوم در موزه ای هنری و به شیوه ای فنی نگهداری کنند و نیز امکان دسترسی پژوهندگان هنر را به این گنجینه عظیم فراهم آورند.

محسن رنانی
۱۱ فروردین ۱۳۹۷

 

برای دریافت فایل پی‌دی‌اف مقاله کلیک کنید.

 

برچسب ها: توسعه اقتصادی, سرمایه نمادین

نظرات  

+4 # جواب: توسعه یعنی شهری با تندیس شاطر رمضان ............................... (مقاله‌ای که در مجله دریچه شماره ۳۲ ، بهار ۹۳ به چاپ رسید)نفیسه افشاری 1397-01-14 10:42
سلام بر شما.
این مقاله رو با جان و دل خواندم. موضوع و دغدغه ای که از آن نوشتید را آنقدر شیوا و منسجم بیان کردید که بی وقفه متن را خواندم و گریه کردم. من به درصدی از جوانان هم سن خودم امیدوارم. که بایدکاری کنیم، قبل از اینکه خیلی دیر شود. شاید کمترین هنرمان این باشد که سبک زندگی مان را تغییر دهیم و افکارمان را با بسیار خواندن ها ارتقا دهیم.
ممنون از شما که در یاد دادن هاتان بسیار گشوده و بخشنده اید.
نقل قول

اضافه کردن نظر