اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران

   BackCover

 

جلد نخست نسخه الکترونیک کتاب «اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران» در 263 صفحه در اردیبهشت ۱۳۹۲  انتشار عمومی‌ یافت. اکنون ۹ سال از آغاز نگارش و نزدیک به هفت سال از ارسال نسخه کامل آن کتاب برای مقامات ارشد کشور  و دو سال از انتشار عمومی جلد نخست کتاب می‌گذرد. در این فاصله تقریبا بخش زیادی از پیش‌بینی‌های کتاب محقق شده است. همچنین جمهوری اسلامی با چرخشی بزرگ در مساله مناقشه اتمی، بر درستی پیش‌بینی‌های کتاب صحه گذاشته است. با توجه به پیگیری طیف گسترده‌ای از علاقه‌مندان، تصمیم بر این شد که در دومین سالگرد انتشار جلد نخست (اردیبهشت ۱۳۹۴)، نسخه کامل کتاب  به صورت الکترونیک (در 661 صفحه) منتشر شود.

معرفی نسبتا کاملی از جلد اول این کتاب را می‌توانید در این‌جا مطالعه کنید.

 


در جلد نخست، نویسنده بیان کرده بود که غرب برای حداکثر سازی منافع خود (برای بالا بردن و بالا نگه داشتن قیمت نفت به منظور رهایی از اعتیاد به نفت خاورمیانه) مناقشه اتمی ایران را برای مدت پنج تا ده سال ادامه خواهد داد (از سال ۸۴ که نگارش کتاب شروع شده است اکنون دقیقا ده سال می گذرد) بر این اساس پیشنهاد داده بود که ایران به سرعت و به صورت داوطلبانه فعالیت‌های اتمی حساس خود را برای مدتی متوقف کند و پیش از آن که غرب بتواند به سوی تصویب و اعمال تحریم برود، دست به اعتماد سازی جهانی بزند​​.

* * * * * *

اکنون نویسنده در نسخه کامل، بقیه فصل‌هایی که در جلد نخست منتشر نشده بود را منتشر کرده است. در این نسخه، نظریه «جنگ خداحافظی در خاورمیانه» و نیز «نظریه عبور تمدن‌ها» تبیین شده است. در واقع جنگ ها و تحولات کنونی خاورمیانه، ده سال پیش در این کتاب پیش بینی شده است. از نظر نویسنده،غرب برای تحقق ایده «عبور از تمدن اسلام» در صدد است تا خاورمیانه (که مرکز فرهنگی و اقتصادی جهان اسلام است) را به  «سرزمین سوخته» تبدیل کند و همزمان با قطع وابستگی‌اش به نفت، از این منطقه برود و برای همیشه به نگرانی خود از اقتدار جهان اسلام پایان دهد.

​​* * * * * *

کتاب با یک نامه طولانی و مهم به مقام معظم رهبری (به تاریخ مهر ۱۳۸۷) آغاز می شود. در این نامه نویسنده توصیه می کند که ایران به درخواست اوباما برای مذاکره با ایران پاسخ مثبت بدهد و این فرصت برای مذاکره با آمریکا را با فتح خرمشهر در جنگ تحمیلی مقایسه کرده است که نباید از دست برود (این درخواست را اوباما در سال ۲۰۰۸ و در هنگام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، کرده است). در پایان کتاب نیز دو نامه از نویسنده به آقای خاتمی (به تاریخ‌های فروردین و اسفند ۱۳۸۳) آمده است که در آن برخی نقدها و توصیه ها به آقای خاتمی شده است.

برای دانلود نسخه کامل کتاب «اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران: درآمدی بر عبور تمدن‌ها» کلیک کنید.

 

برچسب ها: مذاکرات هسته ای

نظرات  

+3 # اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایرانمحمد 1397-01-05 10:31
با سپاس فراوان از شما استاد عزیز. ایکاش قبل از بوجود آمدن بحران ها ( بهتر است بگویم نمود بحرانها) جامعه و مسئولین به سخن مصلحان خیر اندیش گوش جان میسپردند تا دچار عواقب وحشتناک این مشکلات نمیشدیم. از شما بابت نشر کتاب بینهایت سپاسگذارم و امیدوارم زین پس گوش شنوایی در بیم مدیران بخصوص مدیران ارشد نظام یافت گردد. از خدا برای شما عزت و سربلندی خواهانم
نقل قول
+3 # جواب: اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران: درآمدی بر عبور تمدن‌ها(نسخه کامل) .......... (نسخه الکترونیک)آرمین 1396-07-27 01:49
با سلام و تشکر بخاطر اثر ارزنده تان. خودتان در صفحات 41 ببعد کتاب بدرستی به آثاری که فقر و بیکاری بر جامعه تحمیل کرده اشاره نموده اید (که تازه مبنای آن گزارش مربوط به دهسال قبل هست که هنوز سیل کارگران حقوق نگرفته جلوی فرمانداریها تجمع نکرده بودند و مال از کف دادگان جلوی دادگستری و بانک مرکزی چادر نزده بودند و ...) آنچه شما اشاره فرموده اید بعقیده من عوارض بلند مدت سیاستهای دولت سازندگی بوده و اوضاع کنونی تازه نتیجه عوارض میان مدت دولت نهم و دهم است. از بعد از اتمام جنگ و با توجه به عدم لزوم تخصیص بودجه برای جنگ, تورم بدنه حکومت (مقصود تنها دولت نیست) شروع شد و اکنون حدس زده میشود که تقریبا" یک چهارم جمعیت بطور مستقیم و بیش از نیمی از جمعیت بصورت مستقیم و غیر مستقیم از حکومت ارتزاق میکنند. منبع اتکای مالی حکومت جز در این چند سال اخیر که انواع مالیاتها بخشی از خزانه را پر کرده, فروش نفت بوده که خود بتنهایی موجب آثار تورمی میگردد و به آنها اضافه شود تلاش دولتها برای ثابت نگهداشتن قیمت ارز از یک سو و تلاش برای بالا بردن نرخ حقوق و دستمزد و خدمات عرضه شده دولتی و شبه دولتی از سوی دیگر و خلاصه نه تنها حکومت موفق به ایجاد اشتغال جدید نگردیده که اشتغال ایجاد شده در دهه های قبل را هم با بالا بردن نرخ هزینه تمام شده در مقابل نرخ واردات , غیر سود ده نموده. کما اینکه نرخ تمام شده در یک دوره 15 ساله ده برابر شده در حالیکه قیمت ارز تازه الان چهار برابر شده و خلاصه کلام اینکه با سیاستهای انفعالی و درمانهای علامتی کل چهارچوب اقتصادی چنان کلاف سردرگمی شده که پیدا کردن سررشته خود باری گران است و تازه بعقیده من که امیدوارم غلط باشد این تازه از نتایج سحر است.
نقل قول
0 # سوال درباره کتابعلی محمدی 1395-05-14 17:55
سلام.شما در بحران های پیش رو ایران گفتید که ایجاد اشتغال برای زنان تحصیل کرده باید انجام شود و در غیر این صورت باید منتظر بحران ها بود ولی اشاره ای به بحران ها نکرده اید.از طرفی من در کتابی خوانده ام که باید اولویت کار را در این زمان به مرد ها داد چون با یک مرد شاغل می توان خوانواده شود و این یعنی حداقل درامد ممکن خوانواده.اگر ممکن است این تناقض را برای من رفع کنید و این بحران ها را شرح دهید یا منبعی معرفی کنید.سپاس اگر پاسخ خصوصی به ایمیل ارسال شود.تشکر
نقل قول
0 # عدم امکان دانلود کتابمحمد 1395-05-03 07:55
با سلام خدمت استاد ارجمند جناب آقای دکتر رنانی ،متاسفانه مشکل عدم دانلود کماکان برقرار میباشد .
____________________________________
با سلام و عرض پوزش مشکل حل شد.
سپاس
علی کشانی
مدیریت تارنما
نقل قول
+4 # عدم امکان دانلود کتابسید عباس اخوان 1395-04-26 13:59
با سلام. همانگونه که در سایت توضیح داده شد برای دانلود کتاب عمل نمودم، اما پیغام دریافتی عبارت است از: "لینک دانلود در صفحه خروجی قرار گرفت". بنا براین امکان دانلود عملاً فراهم نیست. لطفاً راهنمایی بفرمائید.
______________________________________
با سلام
جناب آقای اخوان
با عرض پوزش، سرور مشکل پیدا کرده‌است.
در اسرع وقت مشکل رفع خواهد شد.
نقل قول
+2 # خرابی لینک دانلوداحسان 1395-04-25 14:29
با سلام
متاسفانه لینک دانلود کتاب اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران خراب میباشد لطفا اصلاح فرمایید
باتشکر
_____________________________________________
با سلام
با عرض پوزش
انشاالله تا امشب مشکل حل خواهد شد.
نقل قول
+5 # سپاسreza 1395-04-21 21:32
با سلام و درود خدمت استاد گرامی و همچنین سپاس فروان از زحمات شما در راه اعتلای دانش جامعه
نقل قول
+7 # سپاسمریم نیک پور 1395-04-17 15:34
با درود به جناب دکتر رنانی از روشنگری جنابعالی در این کتاب بسیار سپاسگزارم و توفیق جنابعالی را در تحقیقات ارزشمندتان خواستارم
نقل قول
+7 # اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایرانملک منصور سپهیار 1395-04-06 12:37
بسیار کار ارزنده و علمی است.
نقل قول

اضافه کردن نظر