تحلیل ریشه ‌های رکود و آینده صنعت سنگ

در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ همزمان با برگزاری نمایشگاه صنعت سنگ، همایش ملی صنعت سنگ نیز در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد که فعالان صنعت سنگ از کل کشور در آن گرد آمده بودند. صنعت سنگ از حوزه های پر مزیتی بود که در سالهای بعد از انقلاب می توانستیم آن را به یکی از حوزه های پرقدرت اقتصاد ملی تبدیل کنیم. ۱۵ سال رشد مداوم با متوسط نرخ رشد سالیانه ۱۲ درصدی در این صنعت، که ناشی از سرعت رشد حوزه مسکن و ساختمان بود، یعنی یک فرصت طلایی تاریخی برای یک صنعت. اما متاسفانه فعالان این حوزه به جای آن که این سودها را صرف ارتقای دانش و فناوری در این حوزه کنند، یا مصرف کردند یا به حوزه های دیگری (مثل مسکن) منتقل کردند و اکنون که دوران رکود بزرگ اقتصادی در داخل است این صنعت از حضور در بازار جهانی ناتوان و در معرض نابودی است.

سخنرانی من در این همایش بسیار تند و بی ملاحظه بود. امیدوارم اثر ناچیزی گذاشته باشد. در پیوند زیر چکیده ای از این سخنرانی که در شماره ۸ ماهنامه نوسان منتشر شده است را مطالعه فرمایید.

سعی خواهد شد فایل صوتی سخنرانی را نیز در همین جا قرار دهیم.

پیوند به چکیده سخنرانی در هفته‌نامه نوسان

 

نظرات  

0 # انتقادمحمد 2016-06-10 13:58
سلام اقای دکتر خسته نباشید
اول چرا فیلتر شدید؟چرا این کار زشت رو انجام دادن؟
دوم اینکه میشه لطفا فایلهای صوتی با کیفیت بهتری توی کانال تلگرامتون قرار بدید تا صدا شفاف بشه اخه ما کامل دمبال میکنیم سخنرانی های شما رو
ممنون از مطالب اموزنده تون
نقل قول

اضافه کردن نظر