آسیب‌شناسی تجربه و گفتمان توسعه در ایران

(میزگرد رنانی و مصباحی مقدم در مجله تصویری زاویه شبکه چهار سیما)


نخستین تجربه همکاری من با صدا و سیما پانزده سال پیش بود. به اصرار از من مصاحبه‌‌ای گرفتند و بعد آن بخش‌هایی که دوست داشتند را پخش کردند. از آن پس دیگر هیچگاه دعوت صدا و سیما یا اصرار خبرنگاران آن را برای مصاحبه را نپذیرفتم. اکنون تصمیم گرفته‌ام از فرصت‌هایی که برای روشنگری عمومی در باب مسائل کشورمان پدید می‌آید استفاده کنم. به همین دلیل بود که دعوت برنامه زاویه شبکه چهارم را برای شرکت در گفت‌وگویی درباره مساله توسعه در ایران پذیرفتم.

فعلا قرار است سه نشست برگزار شود. نخستین آن ساعت ۲۳  چهارشنبه ۱۸ آذر ماه به طور زنده در شبکه چهار سیما برگزار شد. قرار است ۲۵ آذر و ۲ دی ماه نیز این بحث ادامه یابد. امیدوارم چنین شود. هر نشست علاوه بر پخش زنده در ساعت ۲۳ چهارشنبه، در ساعت ۱۶ پنجشنبه و ساعت ۲۳ جمعه نیز بازپخش می‌شود. 

 فیلم کامل و گزارش سایت‌های خبری از این برنامه در پیوندهای زیر در دسترس است:

 فیلم گزیده‌ای از سخنان محسن رنانی در نشست اول آسیب‌شناسی تجربه و گفتمان توسعه در ایران

 اقتصاد نیوز 

دنیای اقتصاد

عصر ایران

 


در ۲۵ آذر ماه نیز دومین بخش از نشست «آسیب شناسی تجربه و گفتمان توسعه در ایران»، با حضور من و دکتر مصباحی مقدم در برنامه زاویه در شبکه چهار سیما به صورت زنده برگزار شد که به صورت کامل در پیوند زیر قابل دسترسی و مشاهده است. علی‌رغم برنامه‌ریزی اولیه برای برگزاری سه نشست، فعلا مسئولین برنامه تصمیم گرفته‌اند به همین دو نشست بسنده کنند.

دانلود فیلم گزیده‌ای از سخنان محسن رنانی در نشست دوم آسیب‌شناسی تجربه و گفتمان توسعه در ایران

 

 

برچسب ها: توسعه اقتصادی

نظرات  

0 # جواب: آسیب‌شناسی تجربه و گفتمان توسعه در ایران .......... (میزگرد رنانی و مصباحی مقدم در مجله تصویری زاویه – شبکه چهار سیما)برزو 1396-05-24 10:33
درود بر دکتر مصباحی مقدم
نقل قول
+2 # درخواستعلی 1395-06-21 14:49
سلام.قسمت دوم ویدیو را نمس شود دانلود کرد.قسمت دوم پخش می شود ولی دانلود نمی شود.سپاس
نقل قول
+1 # درخواستآرمین 1395-05-10 16:25
فیلم قسمت اول در تلویبیون قابل مشاهده نیست لطفا برای جایگزینی لینکی جدید اقدام فرمایید. بسیار ممنون
______________________________________
با سلام
لینک‌ها چک شد، مشکلی ندارند لطفا بار دیگر امتحان کنید.
نقل قول
0 # مباحثه علمی و کیفیCJ 1395-05-05 21:45
از مباحثه شما مطالب زیادی یاد گرفتم و به نکاتی توجه کردم که قبل از این توجهی نداشتم.
آقای دکتر رنانی دیدگاه علمی و عملی با استناد به اعداد و ارقام به این موضوع دارند که کاملا قابل فهم و مقایسه است و آقای دکتر مصباح دیدگاه کیفی نسبت به موضوع دارند و راهکار شفافی از موضوع و یا راهکار ارائه نمی دهند. موضوع بعد از شنیدن سخنان ایشان در بعضی غیر قابل فهم برای اینجانب می باشد تا جایی که سرنخ مطالب را گم می کردم.

من راهکار علمی که قابل تجربه و استناد و اندازه گیری است را ترجیح می دهم. این راهکار قابل پیاده سازی و اندازه گیری خروجی است. درنتیجه مدیریت درست و غلط در بازه زمان مشخص قابل تشخیص است و قابل اصلاح است.

امیدوارم چنین برنامه هایی فراگیر شوند.
نقل قول
0 # نقد نقدحسن 1395-05-05 00:40
با سلام.
با عرض پوزش بنده در نقد سخنان شما در یک بخش این مناظره، مطالبی را در وبلاگم نوشته ام که به نظرم خواندن آن خالی از لطف نخواهد بود.
با تشکر
http://cedar-neighbor.blog.ir/1395/05/05/%D9%86%D9%82%D8%AF-%D9%86%D9%82%D8%AF-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%86%DB%8C
نقل قول
0 # امیدامید 1395-05-03 16:36
جای بسی امید است که همجنین برنامه ای از تریبون تلویزیون جمهوری اسلامی پخش می شود
به امید برنامه های بیشتر از این دست
نقل قول
0 # تشکر و قدردانی از استاد و درخواست ارائه مطالب بیشتر در کانال تلگرامسید صادق محمدی 1395-04-13 00:08
با سلام و تشکر فراوان از استاد گرامی برای مطالب ارزنده ای که در طی دو جلسه گفتکو ارائه نمودند و مفهوم توسعه در ابعاد مختلف را بروشنی بیان نمودند تمنا دارم در صورت امکان مطالب ویا مراجعی در ادامه و در کانال تلگرام خود به اشتراک بگذارند تا این مطلب مهم به درستی تبدیل و به گفتمان جامعه و خصوصا قشر جوان تبدیل و زمینه تغیر و تبدیل فرهنگ توسعه فراهم گردد .بازهم متشکرم
نقل قول
0 # میزگردعباس ملکی 1395-04-11 02:45
درود بر شما جناب آقاي دكتر رناني، من متوجه شدم شما مطاله ده ها کتاب غیر از تخصص دانشگاهی تان داشتیدو طرف مقابل فکر کنم که از نسل تقلید کنندگان باشند هیچ مطاله ای ندارند فقط و فقط شما را تایید میکردند .سپاسگزارم . آرزوی دارم که دانشجوی شما باشم.
نقل قول
+1 # درخواست فايل صوتيياسر 1395-04-10 12:55
آقاي دكتر باسلام
لطفا فايل صوتي را نيز ارسال فرمائيد. سرعت اينترنت ماپايينه وامكان دانلود آن نيست . ممنونم
نقل قول
0 # درخواست راهنماییس 1395-02-05 05:55
در پاسخ به این اظهار نظر سعید مسگری:
سلام
وقت بخیر
من فایل صوتی هر دو مناظره رو تهیه کردم و در کانال تلگرامم منتشر کردم. البته یکیش کار اقتصادانلاین بود و یکیش رو خودم تهیه کردم. میتونم این فایلها رو برای شما هم بفرستم که تو سایت منتشرش کنید. اگر مایل هستید به بنده ایمیل بزنید تا برایتان فایل ها را ارسال کنم. با تشکر

سلام. بخش اول مناظره را از "تلویبیون" ذانلود کردم. بخش دوم اما متأسفانه از هیچ راهی دانلود نشد. لطفا برای دریافت ویدیو یا حتا فایل صوتی مرا راهنمایی کنید.
با سپاس فراوان
-------------------------------------------
پاسخ مدیرت تارنما: ضمن سپاس از توجه شما، باایمیل شما تماس میگیریم.
نقل قول
0 # کمکس 1395-02-04 02:00
رفقا این قسمتو نمی تونم دانلود کنم. لطفا کمکم کنید!

---------------------------------------------------------------------
پاسخ مدیر سایت: لینک ها بررسی شد مشکلی ندارد. احتمالا مشکل از سرعت اینترنت شماست.
نقل قول
+1 # تشکر و سوالمهدی 1395-01-29 11:22
درود بسیار ممنونم از دکتر رنانی
مهنم عقیده دارم بای در مقابل لفظ بی ادبانه اقاجون واکبش نشان میداید

بدرود
نقل قول
0 # تشکر و سوالمهدی 1395-01-29 11:14
در پاسخ به این اظهار نظر مهدی - اقتصاد:
سلام استاد عزیز؛ بهروز باشید
چند انتقاد جدی به برنامه و شما دارم:
اول اینکه بدون هیچ مقدمه ای وارد بحث شدید,قطعا طرفین باید توسعه را از دیدگاه خود تعریف میکردند و پیشینه ای از ان را مطرح میکردند.
دوم اینکه مجری اصلا و ابدا در حد این بحث گسترده و بسیار جذاب نبود.
سوم اینکه هر یک از طرفین فقط جواب نظرات طرف مقابل را داد,مناظره اینگونه نیست,مناظره به این شیوه است که یک سوالی مطرح میشود دو طرف نظرات خود را ابراز میکنند و تمام.
و چهارم ,استاد عزیز چرا مانند دانشجویی که مثال زدید دانشمند شده اید ولی توانمند نه؟چرا وقتی شما را "عاغا جووون" صدا زدند هیچ اعتراضی حتی در حد یک تذکر ساده نکردید؟!

کامروا باشید...

درود بر دکتر رنانی
بسیار جلسه اول عالی بود

اما منهم از سکوتتان در مقابل لفظ اقاجون متعجب شدم

بدرود
نقل قول
+1 # مناظره سراسر ایراد بودمهدی - اقتصاد 1394-10-22 01:48
سلام استاد عزیز؛ بهروز باشید
چند انتقاد جدی به برنامه و شما دارم:
اول اینکه بدون هیچ مقدمه ای وارد بحث شدید,قطعا طرفین باید توسعه را از دیدگاه خود تعریف میکردند و پیشینه ای از ان را مطرح میکردند.
دوم اینکه مجری اصلا و ابدا در حد این بحث گسترده و بسیار جذاب نبود.
سوم اینکه هر یک از طرفین فقط جواب نظرات طرف مقابل را داد,مناظره اینگونه نیست,مناظره به این شیوه است که یک سوالی مطرح میشود دو طرف نظرات خود را ابراز میکنند و تمام.
و چهارم ,استاد عزیز چرا مانند دانشجویی که مثال زدید دانشمند شده اید ولی توانمند نه؟چرا وقتی شما را "عاغا جووون" صدا زدند هیچ اعتراضی حتی در حد یک تذکر ساده نکردید؟!

کامروا باشید...
نقل قول
+3 # فایل صوتیسعید مسگری 1394-10-09 11:30
سلام
وقت بخیر
من فایل صوتی هر دو مناظره رو تهیه کردم و در کانال تلگرامم منتشر کردم. البته یکیش کار اقتصادانلاین بود و یکیش رو خودم تهیه کردم. میتونم این فایلها رو براش ما هم بفرستم که تو سایت منتشرش کنید. اگر مایل هستید به بندهایمیل بزنید تا برایتان فایلها را ارسال کنم. با تشکر
نقل قول
0 # مناظره سراسر ایراد بودمهدی - اقتصاد 1394-10-05 17:38
سلام استاد عزیز؛بهروز باشید
برایتان یک نظر گذاشتم و خیلی مودبانه از شیوه مناظره انتقاد کردم و گفتم که بزرگترین اشکال برنامه این بود که در ابتدا توسعه توسط طرفین تعریف نشد؛ ولی چند روز است به سایت شما سر میزنم و اثری از نظر بنده نیست ...
نکند نظام فیلتر به سایت جنابعالی هم رسیده باشد!!!!!!
------------------------------------------------------------
مدیر تارنما: متاسفانه جز این نظر هیچ نظر دیگری از شما در سایت ثبت نشده است. لطفا مطلب خود را دوباره وارد کنید.
ضمنا خوشبختانه در نظرات هیچ مورد غیر اخلاقی که مستلزم حذف باشد نداشته ایم.
نقل قول
0 # مجله تصویری زاویه- آسیب شناسی تجربه و گفتمان توسعه در ایرانصنم 1394-10-05 17:18
متاسفانه در برنامه دوم فکر کنم که به جنابعالی دیکته شده بود که از مواضع جلسه اول خود به نوعی دور باشید، انتظار دانشجویان از شما همواره این خواهد بود که عزت دانشگاه می‌بایستی در اینگونه برنامه‌ها باید محفظ بماند و با پرسه گفتمانی طرف کقابل به جد مقابله نمود.
نقل قول
+3 # جلسه سوممحمد علي 1394-10-03 09:58
با سلام جناب دكتر ديشب منتظر جلسه سوم بوديم. پس چي شد؟
نقل قول
+2 # جلسه ی سومبیننده 1394-10-01 13:01
انشالا که جلسه ی سوم مانند جلسه ی اول پر انرژی باشد.
نقل قول
0 # پاسخمسعود 1394-10-01 12:25
میثم عزیز سلام .در گفتگوهای تلویزیونی کسی که از حاکمیت طرفداری میکند معمولا بحث را به انحراف میکشد و با مغالطه های گوناگون اجازه طرح موضوعات را نمی دهد . بسیار از تحصیل کردگان خیلی راحت در این دام می افتند ونتیجه بحث را واگذار میکنند اما آقای رنانی در این دام نیفتاد بلکه مباحث اساسی را مطرح کرد . کل نظام سیاسی را در شکل گیری وضع موجود مقصر دانست . هرکدام از قبل از اینکه دانش بیاموزیم باید منطق و خصوصا مغالطه ها را یاد بگیریم .
نقل قول
0 # پیشنهادمسعود 1394-10-01 01:46
سلام . خدمت شما استاد ارجمند. پیشنهاد میکنم که در شهر ها قهوه خانه های فرهنگی ساخته شود .جایی که مردم در آنجا جمع شوند یکی شعر بخواند یکی نقالی کند یکی ساز بزند یکی از تاریخ بگوید و در کل جایی باشد که هنرمندان و انسانهای علاقمند به گفتگو های اجتماعی،بتوانند آنجا بروند و تبادل نظر کنند .هر چند بعضیها....! با چنین افکار و روشهایی کاملا مخالف هستند اما ما همچنان امیدوار به آینده هستیم .پیشنهاد میکنم که جنابعالی در صورت صلاحدید این پیشنهاد را مطرح نمایید . شاید بتواند یک راه حل برای تمرین کردن گفتگو بین مردم باشد . .اینجانب هر دو مناظره شما را در برنامه زاویه دیدم و بسیار آموختم احساس میکنم حلقه گمشده عقب ماندگی ایران را در سخنان شما یافته ام . و بیصبرانه منتظر گفتگوی دوم دی ماه شما هستم.با سپاس فراوان از شما ....... گویم قمری بود کس از من نپسندد.......باغی که به هر شاخ درختش قمری بود ..............درود برشما
نقل قول
+4 # کار آفرینمیثم اسدی 1394-09-30 05:45
با سلام جناب دکتر رنانی
هر چه جلسه اول مناظره بنده را به گشودن باب گفتگو در این مملکت امیدوار کرد و به وجد آمدم. جلسه دوم مناظره این امید را در دل خود کمرنگتر یافتم.
شما در جلسه اول فعال و در جلسه دوم مرعوب دبه نظر آمدید.
ضمن این که دیگر مناظره نبود و هر کدام از مهمانان بدون پاسخگویی به طرف مقابل صرفا مفاهیم مورد نظر خود را بیان نمودند.
کاش جلسه سوم پر انرژی تر برگزار شود.
با سپاس
اسدی
نقل قول
+3 # الویت توسعهریما 1394-09-29 21:17
جناب آقای دکتر با سپاس از تعریفی که از توسعه دادید ولی بنظر میرسد ولی دراین تعریف بقول خودتان دستاورد ها مشخص نیست آیا بال فرهنگی و اجتماع دستاورد بال رفاهی است که اگر اینطور باشد با توجه به اینکه ما در بعد رفاهی فعالیت خیلی کرده ایم چرا دستاورد فرهنگی اجتماعی نداشته نکته مهم دیگر اینکه الویت توسعه در این نظام چیست باید روشن شود
نقل قول
+4 # دروداسماعیلی 1394-09-28 08:59
زنده باد آزادی و آگاهی
نقل قول
+1 # سلامسجاد 1394-09-28 06:10
سلام آقای دکتر. ممنون از روشنگری شما. بنده می خواهم دو تا سوال از شما بپرسم ممنون میشم جواب بدین. 1- ایشان وسط برنامه فرمودند قبل از انقلاب که "ما" حاکم نبودیم هم فساد بود ولی در آخر برنامه در جواب شما فرمودند مگه من با شما فرق دارم و چرا از من سوال می کنی و شما می تونستید بفرمایین شما که چند دقیقه پیش خود را مسئول می دانستی و اما نکته دوم که مهمتر است این است که انگار همه ما و حتی استاد بزرگواری چون شما تا حدی اصطلاحات موهن و نا بجا برایمان عادی شده است. چرا وقتی شما را آغا جووووون صدا کرد شما واکنشی نشان ندادید؟ چرا نگفتید تا وقتی نماینده مردم تحصیلکرده جامعه ملبس به لباس پیغمبر در برنامه زنده تلویزیونی طرف مقابل را آغاجون صدا می کنند توسعه اتفاق نخواهد افتاد؟ چرا نگفتید باید ظرفیت شنیدن حرف مخالف را داشته باشیم؟ مگه اول برنامه از صبر به عنوان یکی از لپه های مهم توسعه نام نبرده اید؟
نقل قول
+3 # توسعه کاریکاتوری !رضا 1394-09-27 23:00
با تشکر، نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد// در اینجا هم قبل از انتشار باید نوشته ها بررسی شود چون قطعا برخی مطالب غیر قابل انتشار از دیگاه شما ارسال می گردد...
نقل قول
+2 # توسعه کاریکاتوری !رضا 1394-09-27 22:59
فرض(محال) کنیم روزی برسد که رفاه از انحصار در چند کشور در آمده و اجازه دهند در دنیا فراگیر شود؛ در آفریقا در آمریکای لاتین در آسیا در همه اروپا و آمریکا (که خوب میدانید چیزی آرزویی بیش نیست) آیا می توان مثلا شیوه تولید مثل را از حالت سنتی خارج کرد و مثلا دستگاهی ساخت که انسان تولید کند؟ رشد سنتی انسان را تبدیل به یک سامانه مدرن کرد؟ جنگل را، دریا را، کوه را، باغ را، مزرعه را، و همه و همه را مدرن کرد؟! می شود تلاش و ورزش را از زندگی بشر حذف کرد؟!
مرگ چه ؟ دنیای توسعه یافته و مدرن فکری برای آن کرده است؟
طبق برآورد شما تا 50 سال دیگر چند درصد از تولد تا مرگ انسان در یک دنیای کاملا توسعه یافته و مدرن، فن آورانه می شود؟
نقل قول
+1 # توسعه کاریکاتوری !رضا 1394-09-27 22:58
چرا ایرانی ها نمی توانند به آمریکا بروند اما عربستانی های وهابی حامی داعش در آزادی کامل به آنجا می روند حتی بعد از آنکه برج های دوقلوی نیویورک با سرمایه بن لادن عربستانی و مباشرت عربستانی ها منفجر و ویران می شود آمریکا به جای حمله به عربستان، به افغانستان حمله کرده و همچنان عربستانی ها در آزادی کامل به آمریکا رفت و آمد می کنند؟!
یا چرا فقط چند کشور در اروپا توسعه ظاهری یافته و کشورهای دیگری مثل یونان همچنان وابسته و اصطلاحا در حال توسعه هستند؟!
آیا توسعه کاریکاتوری دردآور در جهان امروز نیست؟!
آیا معنای توسعه اینست که 99 درصد برای رفاه یک درصد تلاش کنند؟!
نقل قول
-2 # توسعه کاریکاتوری !رضا 1394-09-27 22:38
سلام بر شما/ضمن موافقت با برخی نظرات مبنی بر عدم تسلط آقای مصباحی بر موضوع، شما را هم دارای نگرش همه جانبه به توسعه نیافتم! در برنامه اول متعجب شدم که آمریکا را توسعه یافته معرفی کردید و شاهد مثال را جرم بودن نداشتن بیمه در آنجا گفتید! قوانین ایالت های آمریکا با هم کاملا متفاوت است. شرایط زندگی هم در آنها یکسان نیست. در حقیقت تبعیض در آنجا زیاد است. هزاران شاهد مثال برای عدم وجود عدالت، عدم آزادی بیان، عدم امنیت شغلی، عدم وجود کرامت انسانی حتی برای مردان و... در آنجا میتوان بر شمرد.

آیا مدرنیته و به تبع آن توسعه همه جانبه با شرایط موجود در دنیا امکان پذیر است؟! شرایط توسعه برای همه وجود دارد؛ یا اختصاص به عده ای معدود دارد؟ در همین روزها شاهد افتضاح اروپا در بستن مرزهایشان به روی مهاجران و نگه داشتن آنها در شرایط ناگوار در پشت سیم خاردارها و دیوارهای بتنی مرزی نیستیم.
نقل قول
+2 # نظرآتیلا 1394-09-27 13:34
آقای مصباحی مقدم حرفی برای گقتن نداشت و از اینکه خود را درمانده میدید چونان عصبی شده بود و دستهایش را هنگام صحبت کردن جلو آورده بود که گمان کردم همین حالاست که یقه ی دکتر رنانی را بگیرد. متاسفم در حاکمیت کشور افرادی نظیر ایشان هست.
نقل قول
+1 # تشکرمجتبی 1394-09-27 12:33
اقای دکتر رنانی واقعا عالی بود چرا که نه تنها درس اقتصاد یاد گرفتم درس زندگی ام هم یاد گرفتم . ممنون و سپاسگزار.
نقل قول
+2 # دها کتابمحمدامین 1394-09-27 01:50
با عرض ادب خدمت استاد. بیاناتی پر معنا و هدفمند از زبان شما جاری شد که البته جز این هم انتظار نبود. آنجا که از اسلام تاریخی گفتید، از ترس آنها در مواجه با توسعه به نظر من مهمترین بود. ایشام گفت چرا می گویید ما، مگر ما و شما یکی نیستیم! نکته مهم دیگر اینجاست که وقتی مخاطب قرار می گیرند، ناخودآگاه خودشان را مسبب مسایل 35 ساله می دانند، بدون آنکه ما چیزی گفته باشیم. دو نکه آخر هم بسیار مهم اند. به راستی که برنامه ها را نورچشمی ها می نویسند، یا بهتر بگویم دیکته می کنند و....
بسیار مفید و آگاه بخش بود. به وجودتان یک بار دیگر افتخار کردیم.
استاد بزرگوار، برایتان آرزوی سلامتی و توفیق دارم. ارادتمند شما.
نقل قول
+4 # سپاسعلی فرهمندی 1394-09-26 00:14
سپاس دکتر عالی بود.
نقل قول
-6 # سوال!!!بچه رستم 1394-09-26 00:08
جناب آقای رنانی، تألیف کتاب و پژوهش، کار بسیار سختی است، اما با مدیریت یک کشور خیلی خیلی متفاوت است.

بنده یقین دارم با این علم شما و حامیان حضرتعالی، اگر وارد گود اجرا شوید و حداقل همچون جناب آقای مصباحی مقدم کسوت نمایندگی مجلس پیش بگیرید، خارج از دو حالت نخواهد بود:
1- نظریات شما بر کرسی خواهد نشست و اون مدینه فاضله ای که مد نظر حضرتعالیه تحقق پیدا خواهد کرد.
2- عدم موفقیت حضرتعالی در تبیین نظرات به حقتان و عدم موفقیت در اجرا، سبب این خواهد شد که شما نیز در دید مردم فردی بی سواد و عالم بی عمل جلوه کنید.

از صراحت سخنم پوزش میطلبم.
یا علی
نقل قول
-6 # سوال!!!بچه رستم 1394-09-26 00:01
سلام عرض می کنم خدمت آقای دکتر رنانی و کاربران محترم سایت ایشون!

من با تأیید علم اقتصادی جناب آقای دکتر رنانی، فقط و فقط یک سوال میپرسم.

جناب دکتر، حضرتعالی در زمینه اقتصاد فقط فعالیت علمی و پژوهشی داشتید؟ یا داخل گود هم بودید؟

در حال حاضر در حال مشاهده مناظره دوم حضرتعالی با آقای دکتر مصباحی مقدم هستم.
چیزی که بنده شاهد هستم، اینه که فرمایشات شما تکرار مکررات و بیان بدیهیاتی است که همه ما میدانیم، راه حل را متخصصین میدانند.

بقیه عرایضم در نظر بعدی...
نقل قول
+3 # بـــارخدایـــا تحمل شنیـــدن حرف هــای مخــالف را به مــن عطــامحسن 1394-09-25 18:37
با سلام خدمت جناب آقای دکتر رنانی
ممنون از بیان شیوا و پاسخ های صریح جنابعالی
در صورت امکان صراحت را بیشتر از قبل نشان بدهید. با تشکر
نقل قول
+5 # سپاسياشار 1394-09-24 14:38
جناب آقاي دكتر رناني سخنان پخته و شخصيت سرشار از آرامش شما را ستايش مي كنم. اگر آنجا بودم از آقاي مصباحي مقدم ميپرسيدم زماني كه شما در يك نقد تلويزيوني نميتوانيد عدالت را در زمانبندي رعايت كنيد چطور ادعا داريد مي خواهيد عدالت را در كشور حاكم كنيد.
نقل قول
+3 # سپاسرضا شيخي 1394-09-24 12:32
عالي بود دكتر
نقل قول
0 # تشکرسعید 1394-09-23 22:17
حیف از اسلام عزیز که چنین مبلغان کج فهمی داره و حیف از این کشور که با فکر آنها اداره شده است. به امید پیروزی خرد بر احساس...
نقل قول
+8 # نظراحسان 1394-09-23 18:27
باسلام و احترام....از مناظره شما با آقای مصباحی مقدم لذت بردم..سخنان شما منطقی و مستدل بود اما طبق معمول در مناظره با حامیان حاکمیت و طرفداران اونها شاهد راهبرد"گریز زدن به صحرای کربلا" هستیم!شاید این حرف مسخره بنظر برسد ولی واقعیتی که هست و باید درنظر گرفت اینست که همیشه در چنین بحث هایی طرف مقابل وقتی به تنگ می اید شروع به دست بردن روی اعتقادات مذهبی مردم میکند...خواهش میکنم به طریقی که خودتون صلاح میدونید اجازه ندید پیام ها و سخنان هشداردهنده که برامده از نگرانی های مربوط به امروز و اینده ایران ماست در هیاهوی هوچی گری های مذهبی آقایان گم بشود..اگر جنابعالی هم اتفاق نظر دارید که مشکل بزرگ در کشور ما حکمرانی ناسالم هست لطفا در مناظره بعدی به این مساله هم بپردازید..امثال شما دگراندیشان(نسبت به جریان حاکم) باید مدام واقعیت ها را یاداور بشوید..متاسفانه آقایان در توهم سیر میکنند..درحالیکه اقتصاد و فرهنگ و محیط زیست ایران رو به نابودیست،دم از جنگ در نزدیکی خیمه های دشمن میزنند..برای دشمن رجز میخوانند،خانه را فراموش کرده اند..خانه ای که دیر بجنبند روی سرمان خراب میشود...باتشکر از استاد
نقل قول
+7 # پیشنهادریما 1394-09-23 14:07
آقای دکتر خوب است از ایشن پرسید موقع انتخابات فقط خودیها باید باشند ولی موقع پاسخگویی هم مقصرند به چه معنی است مگر آقای جنتی نگفت ما پستهای کشور را به غیر خودی نمیدهیم حال موقع عدم پاسخگویی چهل ساله کشور همه مقصرند؟
نقل قول
+6 # استادزادهاستادزاده احمدرضا 1394-09-23 11:11
باسلام 0مناظره شمابسیارعالی بود.انشالله موفق ومویدباشید.درضمن مواظب خودنیزباشید0ارادتمند احمدرضااستادزاده
نقل قول
+13 # سپاسعلی 1394-09-23 08:44
با سلام، عجب اشتباهی کرد صدا و سیما که شما را به ما معرفی نمود. من شما را نمی شناختم. امروز خوشحالم که می توانم از شما یاد بگیرم.
نقل قول
+8 # پیشنهادمسعود 1394-09-22 22:41
با سلام .جناب استاد سخنان چهارشنبه شب شما را شنیدم و بسیار آموختم . یکی از آسیبهای مهم اقتصاد ایران بعد از انقلاب انجام روش های کوتاه مدت و بدون مطالعه بوده است هیچ روش اقتصادی بلند مدت بر اساس منافع ملی در آن دیده نمیشود . گویا همیشه این ترس وجود داشته است که اگر در کوتاه مدت نتوانیم مردم را راضی نگهداریم به نظام جمهوری اسلامی آسیب می رسد . خواهشمند است در صورت امکان به این قبیل عوام فریبیها نیز اشاره فرمایید با سپاس فراوان .
نقل قول
+5 # احسنتمسعود 1394-09-22 22:15
امید و انگیزه حرکت ایجاد می کنید
نقل قول
+8 # فن بیانمسعود 1394-09-22 22:05
استاد فرمایش شما در تفکیک بین پیشرفت و توسعه بسیار دقیق و آموزنده بود اما فن بیان شما و خونسردی در برابر مغالطه های طرف مقابل بسیار حکیمانه بود بسیاری از تحصیل کردگان مملکت نمیتوانند در برابر مغالطه بایستند و عنان گفتگو را از دست می دهند اما شما از این دام رهایی یافتید من فن بیان شما را به اندازه دانش شما ستایش میکنم . درورد بر شما .
نقل قول
+5 # توسعهسعید 1394-09-22 14:29
سلام استاد
ضمن تشکر از جنابعالی در سالهای اخیر کمتر کس را دیدهام به به این صراحت واقعیت های کشور را گفته باشد کاش می شد شما هر شب برنامه داشتید و ما از آن استفاده می بردیم .واقعا جای تشکر و دست مریزاد دارید و امیدوارم همیشه سلامت و پاریدار باشید. من اولین بار بود اسم شما و صحبتهای شما را میشنیدم.
نقل قول
+8 # دکتری مدیریت مالیajam 1394-09-22 13:47
جناب دکتر رنانی باسلام و احترام

از اینکه افتخارشاگردی جنابعالی را داشته ام از خداوند منان سپاسگزارم . مناظره ی محکمی بود . نکات مهم این مناظره از دیدگاه این حقیر : 1. ضعف شدید مجری برنامه در مدیریت بحث 2. ضعف شدید اقای مصباحی مقدم دربحث و عدم تسلط ایشان برروی موضوع 3. عدم فرصت کافی در ارائه ی مطالب با توجه به دانش وسیع و عمیق جنابعالی درباب موضوع 4. فرافکنی و انحراف بحث توسط مصباحی بدلیل عدم دانش ایشان 5. رک گویی جنابعالی در بحث باتوجه به روحیات حقیقت جویی و حقیقت گویی جنابعالی که طی این چندسال از شما بسیار دیدیم که امیدوارم نظام تدبیر به جای ناراحتی سعی در استفاده از دانش جنابان عالی همچون شما را بکند. 6. امید به تداوم روحیه ی حقیقت گویی جنابعالی و امتداد ارائه ی مباحث علمی امروز جامعه 7. در ادامه اشاره به بحرانهای اجتماعی سیاسی و اقتصادی چندسال گذشته که درحال حاضر بحرانهای سیاسی داعش و ترکیه نیز به بحرانهای 8 سال گذشته نیز اضافه شده است.و موضوعات فراوان دیگر در این مجال نمیگنجد.
باز از خداوند منان برای جنابعالی و اساتید پیشروی کمک به جامعه.
پیروز و سالم باشید.
نقل قول
+9 # دست مریزادak 1394-09-21 17:17
درکنار همه آن چیزهایی که برای گفتگوی راستین ضروری است شجاعت به دلیری در بکاربستن فهم خویش است. از بحث دیشب بهره بردیم. با آرزوی موفقیت برای جنابعالی.
نقل قول
-2 # ادامه نقدیونس 1394-09-21 16:21
در واقع در جامعه ای که مادران کار میکنند نقش تربیت فرزندان یا برعهده مادربزرگان قرار می گیرد که این همان نقص انتقال عدم توانمندی تاریخی بر نسلهای آتی را می تواند داشته باشد چون مادربزرگان اگر توانمند بودند که جامعه امروز اینگونه نبود (مطابق تحلیل شما) یا اینکه مهد کودک می شود جایگاه اصلی تربیت فرزند که آن هم در جای خود با روشهای آموزشی غلط نتایج ناگوارتری شاید داشته باشد. شما برای توانمندی مشارکت زنان را مثال زدید اما توانمندی زنان در خانه و جامعه مثلا با کتابخوانی و خواندن روانشناسی اجتماعی، شخصیتی و روانشناسی تربیت کودک را میتوان سنجید که این شاخص ها به هیچ وجه در شاخص مشارکت دیده نشده اند. بنابراین نمی توان با شاخص های غلط حرفهای منطقی زد.
شاید بهتر باشد جلسه ای در خصوص لزوم شاخص سازی در توسعه صحبت کنید.
نقل قول
+8 # نقدی بر شما استاد عزیزمیونس 1394-09-21 16:15
با سلام و درود بر شما دکتر رنانی عزیز

به گمانم باید بهتر از اینها و مستدل تر استناد می کردیدو مثلا استناد شما مبنی بر توانمند شدن دختران ایرانی که مثالی از دانشجویتان آوردید چندان از نظر علمی مستدل نبود. روی همان شاخص ها تکیه میکردید بهتر بود. ایشان در جواب شما دختر خودش که توانمند است را هوشمندانه مثال زد. به نظرم از متدولوژی مشاهده موردی در مناظرات بعدی پرهیز کنید. همچنین این نکته هم مهم است که نه تنها دختران بلکه پسران ما هم توانمند نیستند. اصرار بر کشاندن بحث توسعه تنها به مسئله خانم ها اگرچه درست است اما باعث می شود جنبه های دیگر توسعه فراموش شود. البته نقد طرف مقابل در خصوص اینکه اشتغال خانگی در ایران محاسبه نمی شود هم جای تامل دارد که این مورد یکی از نواقص محاسبه تولید ملی نیز هست. همچنین وظیفه خطیر تربیت فرزند که شما آن را در توسعه حیاتی دانستید حال آنکه اشتغال زنان در بیرون به گواه خیلی می تواند تاثیری منفی بر تربیت فرزند بگذارد که این هم شاید تناقضی در گفتار شما باشد.
نقل قول
+7 # خسته نباشیدnima az tabriz 1394-09-21 06:11
استاد جسارت هست ولی تورا به خدا مواظب باشیدها. همیت شبکه چهار خیلی هارا مشکل دار کرد . البته بسیار عالی بود
نقل قول
+10 # استادیحیی 1394-09-21 01:55
استاد به نظرم دیدگاه شما در مورد توسعه نیافتگی و دلایل آن بعد از انقلاب، نکاتی بسیار زیادی را در بر داشت که خیلی از سیاستمداران تاکنون یا از آن غافل و یا آن را انکار می کنند.
بسیار بسیار بسیار عالی بود
نقل قول
+7 # بیگدلیمریم 1394-09-21 01:49
آقای دکتر!سخنان شیوا و عالمانه جنابعالی را بنده بعنوان دانشجوی مدیریت برای اولین بار شنیدم.سپاس از جسارت و ذکاوت و علم شما.درپناه حق
نقل قول
+9 # تشکر فراوانداود 1394-09-21 01:45
به طور اتفاقی مناظره و صحبتهای بی پرده شما رو از شبکه چهار دیدم و واقعا لذت بردم ،ابه نظرم ولین بار بود که اینچنین از رسانه ملی صحبتهای به حق بی مهاوا زده شد . به اصفهانی بودنم بالیدم
با تشکر فراوان از شما و به امید پیروزی و موفقیت روز افزون
نقل قول
+14 # دانشجوحدیث 1394-09-21 01:06
واقعن از تحلیل های صحیح و پاسخ های بجا و درستتون لذت بردم موفق باشید استاد
نقل قول
+10 # نظرمبتدی 1394-09-21 00:48
سلام آقای دکتر رنانی - من اگه جای آقای مصباحی مقدم بودم دیگه توی این جور مناظراتی شرکت نمی کردم - دست مریزاد.به امید دیدار مجدد شما در چنین برنامه هایی.
نقل قول
+13 # به صورت تصادفیبیننده برنامه 1394-09-21 00:37
بسیار برای من جالب بود. و این اولین بار بود که در رسانه دولتی ، چنین دیدگاهی را خود می شنیدم. سخن آخر شما، سخن ملتی است که مدت های طولانی از گفتن ان عاجز مانده بود. سخن آخر شما برای من بسیار جالب بود و با خود می اندیشیدم که شما که هستید که این سخنان را در یک برنامه عنوان می کنید؟ آیا خود آقازاده هستید؟ . به هر حال این گفتگو برای من جالب بود. مخاطب شما در مناظره که از ضعف سخن به سران مملکتی پناه برده بود ، ضعف خود را بر همگان آشکار ساخت که چه بسیا به سبب وجودشان در نظام ، ساختاری مایه شرمساری را ایجاد کرده اند.
نقل قول
+14 # نظردانشجو 1394-09-21 00:33
عرض درود خسته نباشید
کمتر زمانی پیش می آید اینگونه پای رسانه های کشورم بنشینم و با گوش جان به برنامه ای توجه کنم.واقعا خسته نباشید جناب دکتر
باعث فخر و افتخار جامعه ما هستید سخنان بسیار حساب شده بود و دقیقا حق مطلب را ادا کرد
به امید روزی که بزرگ مردانی چون شما در تمام عرصه های مرز و بوم دلسوز مردم باشید
بی. صبرانه منتظر میزگرد دوم هستم.
با تشکر از شما
نقل قول
+24 # نظرمحسن ب. 1394-09-21 00:23
با سلام خدمت جناب دکتر رنانی. از نگاه بنده، آنچه طرف مقابل در این مناظره بیان نمود، نماینده تفکری است که از بعد از انقلاب مانع توسعه این کشور شده و اعمال خویش را عین درایت و حکمت میبیند. متاسفانه در جهل مرکب گرفتار شده و بر جهل خود جاهل بوده و بلکه این جهل را عین علم و بصیرت می داند. بنده از متانت و صبر شما در این مناظره که خود نمودی از توسعه یافتگی است بسیاز لذت بردم. امیدوارم که فرصت های بیشتری برای بیان بی پرده این حقایق فراهم شده و قبح انتقادات سازنده و منطقی در صدا و سیما شکسته شود. موفق و موید باشید
نقل قول
+14 # دانشجوحمزه 1394-09-20 18:01
بسیار خرسندم که همچنان هستند کسانی که مسائل دین را هضم کرده، فهمیده و کاربرد آن را در زندگی فردی و اجتماعی بسط میدهند. و چقدر تاسف بار که دیر به حرف شما پی میبرند....
گفتگوی تلویزیونی شما را در برنامه زاویه دیدم. حرف های شما، حرف های ما بود، ساده، روشن و مستدل.
اما امان از مردمان کور و کر
بقدری جوابهای ایشان کفرآور بود که وقتی نوبت ایشان میشد صدای تلویزیون را Mute میکردم...
کژفهمی و کژگویی تا کجا....
سپاس از زحمات شما استاد
نقل قول
+19 # توسعهریما 1394-09-20 15:55
از روشنگری شما متشکریم چه خوب بود جنابعالی تعریفی از توسعه از طرف مقابل میخواستید و همچنین تعریف خود را ارائه مینمودید. همچنین مدرنیته بنظر میرسد از نظر طرف مقابل مدرنیته یک بار منفی است و مترادف با بیبند و باری است
نقل قول
+23 # دانشجو!الهه 1394-09-20 13:00
چه عالی
نقل قول
+41 # استاد عزیزسهیل 1394-09-19 20:02
استاد رنانی بزرگوار
ممنون از حضورتون در رسانه میلی! گفتگوی بسیاری خوبی بود و بنده بعنوان یک دانشجوی اقتصاد از حضرتعالی و برنامه زاویه نهایت سپاسگزاری را دارم. البته آن طرف داشت از کوره طبق معمول در می رفت اما جنابعالی بسیار آرام و با درایت و خوب بودید. در باب توسعه و مدرنیته به مسائل بسیار خوب و مورد نیازی اشاره کردید. بنده بلافاصله به برخی از دوستان و آشنایان از طریق تلگرام برای دیدن این برنامه و تکرار آن پیام دادن. حتی برای تکرارش اعضای خانواده و فامیل رو نشوندم پای رسانه میلی و از اونها خواستم که فقط گوش بدن و یاد بگیرند. توسعه را بفهمند و حتی دین را تا فریب نخورند. پاینده، سرافراز و پیروز باشید.
نقل قول

اضافه کردن نظر