زندگی نامه خودنوشت محسن رنانی

در بهمن ۱۳۹۱ برای درج در سایتم،‌ زندگی نامه «خودنوشت» خود را نوشتم. و البته خیلی نکته‌ها را به اجمال برگزار کردم. آن نوشته بعدا در «سایت اقتصاد ایرانی» منتشر شد:

گزارشی از یک زندگی عادی (در سایت اقتصاد ایرانی)

دانلود فایل پی‌دی‌اف:  زندگی نامه خودنوشت محسن رنانی


مصاحبه با رنانی

کتاب «سرگذشت یک علم»، که در سال 1382 به چاپ رسیده‌است، مجموعه مصاحبه هایی است با برخی اقتصاددانان ایرانی درباره نظام آموزش علم اقتصاد در ایرانَ، من نیز درباره زندگی خودم حرفهایی زده ام (صفحات ۲۶۳ تا ۲۸۱) که در پیوندهای زیر می‌توانید ببینید:

پیوند به مصاحبه رنانی در کتاب «سرگذشت یک علم» باز نشر شده در سایت «مدرسه اقتصاد»

پیوند فایل پی‌دی‌اف مصاحبه رنانی در کتاب «سرگدشت یک علم»

 

همچنین مصاحبه‌ی ماهنامه‌ی برای فردا درباره‌ی زندگی دانشجویی و علمی محسن رنانی  که در آبان‌ماه 1395 در شماره‌ی پانزدهم این مجله به چاپ رسیده‌است را می‌توانید در پیوند زیر ببینید:

رنانی از زبان نویسنده ای ناشناس

به طور تصادفی در یک وبلاگ با نوشته ای درباره رنانی روبه‌رو شدم. نکاتی گفته است که برای خود من هم تازگی داشت:

 پیوند به: محسن رنانی، اقتصاددانی شاعر

 


رزومه رنانی

همچنین سوابق علمی‌-پژوهشی (رزومه) محسن رنانی را به صورت فایل پی‌دی‌اف می توانید از پیوند زیر دریافت کنید:

  سوابق علمی پژوهشی محسن رنانی ( به‌روز شده: اسفند 1394)

  سوابق علمی پژوهشی محسن رنانی به زبان انگلیسی (بهنگام شده در مرداد 1395

نظرات  

0 # جواب: زندگی نامه خودنوشت محسن رنانیمحمد مهدی 1396-02-02 21:12
خداوند را شاکرم که حدود یکسال پیش با آقای دکتر محسن رنانی آشنا شده و بیانات گرانقدرشان را پیرامون توسعه در ایران پیگیری کردم. با کلامی شیوا و دلنشین به تفکر کورکورانه و تعصب بیجا تلنگر می زد تا از بیشعوری رها شوم و مجددا خودم را بسازم. هر چند اصلاحات در سی و یک سالگی سخت است ولی شدنی است.
نقل قول
+1 # قدردان اندیشه زیبای شماپیام-تهران 1395-10-07 22:46
درود برشما استاد فرزانه،

امیدوارم همچون گذشته تا سالیان دراز از اندیشه های سودمند و آگاهی ساز شما بهره مند شویم. خواهشمند است راه اندیشیدن را با سخنرانی ها و نوشته های خود در گروه های اجتماعی و بر بستر فناوری های نوین بیش از پیش گسترش دهید.

ُسپاس
نقل قول
+3 # انعامیعادل 1395-09-10 11:51
خوش بحال مردم نصف جهان با چنین اندیشمندی ،قدرشو بدونید بخدا .
نقل قول
+3 # تشکر بابت فایل های صوتیزلیخا بدیری 1395-08-28 21:34
فقط میتوانم بگویم
خوبان در یادها انقلاب میکنند
نقل قول
+2 # نوشته های شما و اندیشه های شما تاثیر شگرف بر من گذاشتجعفر خیامیم 1395-07-18 15:49
جناب آقای دکتر رنانی عزیز سلام، حقیقتش را بخواهید کم و بیش با نوشته های خوب شما آشنا هستم و بایستی بگویم که نوشته های شما و اندیشه های شما تاثیر شگرف بر من داشته و دارد. اخیرا و مجددا یادداشت شما از سرکار خانم نرگس کلباسی اشتری باعث شد که هم از ایشان حمایت نمایم و طومار ایشان را امضاء کنم و هم سری به سایت و کانال شما بزنم که همگی بسیار زیبا و خاطره انگیز و درس آموز است. نامه شما به شورای نگهبان باعث شد که من و خیلی های دیگر در انتخابات شرکت کنیم و به دموکراسی و تداوم آن آری بگوییم. حیف که اینجانب فرصت نداشته ام از نزدیک با شما صحبت کنم یا در کلاسهای درستان شرکت کنم. امید که با اندیشه های تاثیرگذارتان بتوانیم همگی در ساخت کشوری آباد، آزاد و پویا و بسیار توسعه یافته سهیم باشیم و آینده ای بسیار خوب برای فرزندامان بسازیم. من نیز بسیار به بحث های توسعه علاقمند هستم اما متاسفانه تنبلی و درگیری در زندگی باعث شده که بحث دکتری و ادامه تحصیل را انجام ندهم. برایتان آرزوی بهروزی ، سلامتی و تداوم نشر اندیشه های سازنده دارم، ارادتمند، همشهری شما از تهران، جعفر خیامیم ، 18 مهرماه 95
نقل قول
+6 # نگاه دقیق و موشکافانه اما روان به سرمایه اجتماعیحیدری اصفهان 1395-04-18 21:30
سالهاست که روی سرمایه اجتماعی کار می کنم می دانستم که فردی بنام دکتر رنانی هم روی این موضوع کار می کرده ولی خیلی جدی نگرفتم و سراغ کلمن و پاتنام و فوکویاما بوردیو و ... رفتم بسیاری از متون لاتین را ترجمه کردم و برای خودم و به زعم خودم در بحث سرمایه اجتماعی صاحب نظر شدم و حتی رساله دکترایم را نیز با این موضوع شروع نمودم.لیکن استاد بزرگوارم جناب آقای دکتر ابراهیم انصاری کتابی را بهم معرفی کرد و تاکید کرد بگیرم و حتما مطالعه کنم «چرخه های افول اخلاق و اقتصاد» دکتر محسن رنانی
سرمایه اجتماعی که سالها بدنبال کشف تعریف آن،شاخصهای ارزیابی آن،تسری اش به حوزه های دیگر ازجمله سیاسی و اقتصادی و کارهای انجام شده در روی این موضوع در داخل و خارج و نیز سیر تاریخی سرمایه اجتماعی در کشور ایران بودم همه را بطوردقیق و موشکافانه اما روان در قلم دکتر رنانی دیدم.واقعا ایشان از پاتنام،بوردیو و جیمز کلمن که خود صاحبنظران سرمایه اجتماعی هستند پیشی گرفته و خود صاحب نظر تئوری سرمایه اجتماعی در ایران است.
استاد عزیزم از شما سپاسگذارم و از خدای منان صحت و سلامت شما را مسئلت دارم.
نقل قول
-10 # واژه ای نو برای وصف دکتر رنانیسید احمد 1395-03-06 17:03
با سخنی کوتاه، تنها میخواهم واژه ای که توسط حکیمی عالیقدر توسعه مفهومی یافته برای وصف شما استفاده کنم و امیدوارم که نیت خالصانه مرا درک کنید.
شما به معنی واقعی کلمه دیوث سیاسی هستید.
نقل قول
+7 # ديدگاه من را تغيير داديدمريم 1394-11-18 10:57
سلام آقاي دكتر من نامه شما به اعضاي شوراي نگهبان و سپس سخنانتان را با مردم ايران خواندم. تا الان تنها به راي ندادن در هر شرايطي فكر مي كردم چون برداشتي كه از انتخاباتها براي من ايجاد شده است اصرار و القاي افراد و اگر كمي بد بينانه تر نگاه كنيم تحميق مردم براي راي به شخص و يا گروهي خاص است و حسم اين بود كه با راي ندادنم با اين شيوه انتخابات مخالفت كنم ولي سخنان پاياني شما با مردم اشك مرا جاري كرد و من كه داراي دو فرزند پسر خردسال هستم و واقعا نگران آينده آنها مي باشم استدلال و تقااضي شما براي راي دادن را كاملا منطبق بر منطق دانستم و پذيرفتم كه همه بايد براي بهتر شدن تفكر جامعه ايراني تلاش كنيم. در نهايت از اينكه با شما ابتدا در برنامه زاويه آشنا شدم و متانت و شيوه بحث شما راديدم و سپس به خاطر خواندن مقالات ارزشمند شما كه به تازگي دوستان فرهيخته ام برايم ارسال نموده اند شكر خدا را به جاي مي آورم و آرزوي سلامتي براي شما ايراني فهيم و دلسوز دارم
نقل قول
+6 # تشکر بابت سخنان ارزشمندتان در برنامه زاویهبهرام رفیعی 1394-11-03 14:04
سلام جناب دکتر رنانی ، بعد از شنیدن سخنان شما در برنامه زاویه این آرزو در من شکل گرفت که روزی بتوانم در خدمت شما و اهدافی که دارید باشم . از شما بسیار تشکر میکنم که بسیاری از سوالات مرا پاسخ دادید .
بهرام رفیعی
کارشناس ارشد مهندسی کامپیوتر
مدرس دانشگاه
نقل قول
+12 # تشکرایراندوست 1394-09-29 00:14
با درود به استاد گرامی/ از برنامه زیباییتان در شبکه چهار بنام/ زاویه /بسیار سپاسگذارم
نقل قول
+14 # درود بر شمااحمد - زاهدان 1394-09-28 01:22
درود بر شما استاد
داشتم برنامه " زاویه" رانگاه می کردم که از سخنان دلنشین و وگیرای شما حظ وافر بردم.. لذا از علامه گوگل پرسیدم دکتر محسن یگانه کیستند؟
وی بی درنگ سایت شما را آورد..
وارد سایت شدم .. کتاب های شما را دانلود کردم ..
شعرهای تان را نیز با خود زمزمه کردم نا خود آگاه اشک های این انسان قسی القلب جاری شد..
از حق گویی و اندیشه ی درستت خیلی خوشم آمد..
حیف دانستم که از نکته هایی که از شما آموختم، تشکر نکنم لذا این کلمات ناچیز را اعلام داشتن بی بضاعتی خود تقدیم شما استاد گرانقدر می کنم.
نقل قول
+14 # نخبه‌ی ایرانینوشین 1394-09-26 00:48
استاد بزرگوار، سپاس از متانت شما، سپاس از سواد شما، سپاس از برباری شما. تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد و سالیان دراز سایه‌تون بر سر ایران
نقل قول
+11 # نظر یک هموطنمهدی برزی 1394-09-23 14:14
با دیدن سوابق و فعالیتهاتون هیچی نمیشه گفت جز ماشالله ... خدا حفظتون کنه
نقل قول

اضافه کردن نظر