صبر شادمانه مخصوص بزرگسالان است نه جوانان

پنجاه و هفتمین نقد یادداشت «صبر شادمانه»
  • محسن رنانیمحسن رنانی

آقای مسعود صادقی تفسیری متفاوت از صبر شادمانه داده‌اند که می‌خوانیم:


سلام، جناب رنانی در نوشته اخرتون با اشاره به دو بزرگوار فرمودید از شما خواستند در کنج خلوت به تفکر و نگارش بپردازید تا مفید تر و غیر تکراری باشید. در ادامه شما صبر شادمانه و گفت وگوی شادمانه را پیشنهاد و مطرح نمودید.

حال سوالی مهم از منظر شنونده و دنبال کننده این نظر پیش میاد که این سبک صبر شادمانه به منزله یک راهکار بدون در نظر گرفتن جنسیت افراد، مربوط به همه جامعه اعم از نوجوان، جوان، میانسال و سالمند است یا این پیشنهاد جنابعالی به قشر میانسال و سالمند است که بیشتر با عملش سعی در بالانس جامعه به سمت آرامش و شادی و نیکی داشته باشد و نقش بزرگ با گذشت و مهربان رو برای قشر جوان و نوجوان بازی کند. تا طراوت، شادی و زیبایی روابط انسانی را در کنار شور جوانی و استقامت و پایداری جوانان برای دستیابی به اهدافشون، که تغییر یا اصلاح نظام هست، تسهیل کند و ظرفیت جامعه را بالا ببرد.

خواهشمنداست این نکته را روشن بفرمایید که صبر شادمانه همچون گاندی مبارزه بدون خشونت توام با انسانیت برای بزرگسالانه تا الگوی رفتاری برای جوان و امیدهای اینده باشد؛ و توقع از جوانان استقامت و پایداری و پیگیریی و استیفای حقوقشان هست چون رها کردن اعتراض و پیگیر نبودن اتش این مجمر رو خاموش خواهد کرد.

بنظر من شما در قامت یک محقق تاثیر گذار حرفهاتون رو زدید و حالا ناظر شرایط هستید و پیشنهاد صبر شادمانه صرفا شامل حال شما وبزرگسالان خواهد شد نه جوانان خط مقدم اعتراض، تا در کنار تبیین بدون خشونت خواسته ها، با صبر شادمانه فضای گفتگو و تعالی اجتماعی رو ایجاد کنید.

لطفا شفاف این موضوع رو روشن بفرمایید.


اصل یادداشت «صبر شادمانه» را در این‌جا بخوانید.

یادداشت «گفت‌وگوی شادمانه» را نیز در این‌جا بخوانید.

محسن رنانی

محسن رنانی

عضو هیئت عملی دانشگاه اصفهان

کانال تلگرام

برای خروج از جستجو کلید ESC را بفشارید