جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب

خبر را که خواندم دیگر خوابم نبرد. شاید خیلی‌ها اصلا این خبر را ندیده باشند و آنانی که دیده اند نیز احتمالاً به عنوان یک خبر بی‌اهمیت از کنار آن گذشته باشند، اما برای من خبر نشاط‌ آوری بود که خواب را از سرم پراند. برای من نشانه‌ای بود از‌ رسیدن جامعه ما به یک نقطه عطف تاریخی. نقطه‌ای که در آن دیگر حکومت نمی‌تواند با نشان دادن شکلات‌های اقتصادی، جامعه را به کرنش وا دارد. جامعه دارد می‌فهمد که پول‌های دولتی و حکومتی ناپاک است و این پول‌ها هر جا برود باید منتظر آفت‌ها و آسیب‌های بزرگ‌ اجتماعی، فرهنگی و یا زیست‌محیطی آن باشیم. بنابراین دیگر نمی‌شود با پخش کردن پول جامعه را فریب داد. این درک و بلوغ را البته جامعه در انتخابات ریاست جمهوری اخیر نیز نشان داد و گفت که دیگر با شکلات یارانه، فریب سیاسی نخواهد خورد.

اما خبر چه بود؟ در ۴ مرداد خبرگزاری‌ها نوشتند که «مردم مانع کلنگ زنی پتروشیمی دشتستان توسط وزیر صنعت شدند». خلاصه داستان این که وقتی مقامات استان بوشهر با برنامه ریزی قبلی و با سلام و صلوات وزیر صنعت را برای کلنگ زنی به محل احداث پروژه پتروشیمی دشتستان می‌برند با حدود دو هزار نفر از مردم منطقه مواجه می‌شوند. اما آنان نیامده بودند تا در اطراف مقامات هلهله کنند و با فریبِ کلنگ زنی یک پروژه عظیم اقتصادی به خلسه بروند و نقل و نبات پخش کنند و گاو و گوسفند به زمین بزنند که خدا را شکر بالاخره منطقه ما هم به داشتن کارخانه پتروشیمی مفتخر شد؛ بلکه آنان آمده بودند تا خیلی مدنی و محترمانه با نمایش نوشته‌هایی مخالفت خود را با احداث این پروژه در آن مکان اعلام کنند و علت آن را هم نداشتن مجوزهای زیست محیطی، نامعلوم بودن محل تامین آب پروژه و نیز نامشخص بودن محل دفع پساب صنعتی آن ذکر کرده‌اند. وزیر باشعور دولت هم بدون آن که مردم را به فریب‌خوردگی و عامل استکبار بودن متهم کند تنها گفته است «در عمر کاریش برای اولین بار شاهد چنین رفتار اعتراض‌آمیز برای شروع عملیات اجرایی یک پروژه بزرگ صنعتی است» و بدون کلنگ‌زنی، منطقه را ترک کرده است. آری ما داریم کم‌کم یاد می‌گیریم که اگر با هم باشیم بدون پاره کردن حنجر‌ه‌هایمان می‌توانیم کارهای بزرگی بکنیم. ما داریم یاد می‌گیریم که دیگر کمتر فریب بخوریم. ما داریم باور می‌کنیم که به پایان «قیمومیت دولت‌ و حکومت در همه حوزه‌ها» رسیده‌ایم. ما داریم طعم «حاکمیت مجازی»‌ را می‌چشیم.

اکنون اجازه می‌خواهم برای منطقه دشتستان بوشهر لقب پر افتخار «شمالِ جنوب» را برگزینم؛ نه به این خاطر که در شمال بوشهر واقع است یا آب‌وهوایش شمالی است، بلکه به این خاطر که مردمی در منطقه‌ای کمتر برخوردار و انباشته از بیکاری جوانان، با رفتاری از جنس «توسعه یافتگی» از منافع بلندمدت خود و نسل‌های آینده حفاظت کرده‌اند. در ادبیات سیاسی توسعه، مناطق و کشورهای توسعه یافته را «شمال» و مناطق و کشورهای توسعه نیافته را «جنوب» می‌نامند. مردم دشتستان در دلِ جنوب، رفتاری «شمالی» از خود بروز داده اند و با این رفتار، موفق به اثرگذاری بر تصمیم مقامات نیز شده‌اند و این نشانه امیدوار کننده‌ای است.

از قضا اصطلاح «شمالِ جنوب» را نخستین بار شاه برای منطقه‌ای در جنوب استان بوشهر به کار برده است؛ جایی در حد فاصل عسلویه تا پارسیان. نقل است که شاه در یکی از سفرهایش که با بالگرد از این منطقه عبور می‌کرده است از سرسبزی و نشاط بهاری این منطقه در شگفت می‌شود و نام «شمالِ جنوب» را به این منطقه می دهد.

خاطرم هست که در نشستی که چند سال پیش با فعالان اقتصادی و مدنی در شهر پارسیان داشتم در پاسخ به نگرانی آنان از احداث یک منطقه عظیم صنعتی برای تمرکز صنایع انرژی‌بَر در حد فاصل عسلویه و پارسیان و این که می‌گفتند به زودی یک عسلویه دومی در این منطقه شکل خواهد گرفت که محیط زیست منطقه را نابود خواهد کرد گفتم: هیچ راهکاری ندارید جز انسجام مدنی و گسترش شبکه‌های اجتماعی برای تحمیل ضوابط قانونیِ زیست محیطی به این صنایع؛ ضوابطی که طبق قانون باید رعایت کنند و به خاطر بی‌کفایتی دستگاه‌های مسئول، عملا رعایت نمی‌کنند که اگر بخواهند رعایت کنند بسیاری از آن پروژه‌ها غیراقتصادی خواهند بود و اصولاً احداث نخواهند شد.

کوتاه سخن: جوانه‌های بلوغ در کشور ما در حال سرزدن است و این حرکت که در دشتستان انجام شد به عنوان یک حرکت نمادین و نقطه عطفی در کنش‌گری مدنی در کشور ما ثبت خواهد شد. جامعه ما دارد ققنوس‌وار از میان آتش درگیری‌های سیاسی و جناحی، و از دل خاکستر برجای مانده ازعدم کفایت نظام تدبیر، خود را باز می‌یابد و پَر می‌گشاید. به گمانم وقت آن شده است که ایمان بیاوریم به پایان فصل سرد.

محسن رنانی

۶ مرداد ۱۳۹۶

پیوندهای مرتبط:

عصر ایران

جماران

نقدی بر نوشته بالا در پایگاه خبری خلیج فارس

 

نظرات  

0 # پتروشیمی های نافرجامهادی رئیسی 1396-05-21 10:42
در ابتدای سخنم از استاد عزیرم آقای رنانی سپاسگزارم که این روزها و زمانی که صاحب منصبان قدرت کمتر از همیشه سراغ کارشناس و بررسی های کارشناسی را می گیرند با فکر زیبا و قلم تواناتون به ما شاگردان خودتون درس دقت و تعهد می دهید.
خاطرم هست سال ها پیش جلسه ای را خدمت همین آقای وزیری که برای کلنگ زنی پتروشیمی دشتستان رفته بودند، بودیم و از آنجایی که در آن سال هنوز بساط تحریم تا این حد گسترده نشده بود شرکت های نفتی و صاحب لیسانس هنوز در کشورمان فعالیت داشتند. پروژه خط لوله اتیلن غرب بهمراه بیش از 10 مجتمع پتروشیمی از جمله پروژه های فعال بود و در آن جلسه از ایشان پرسیدم برای اجرای چنین پروژه ای آیا مورد مشابهی در جایی دیگر از جهان وجود دارد و چه میزان بررسی های کارشناسی برای اجرای چنین پروژه بزرگی وجود دارد و ایشان پاسخ دادند"(در مقام مدیر عامل پتروشیمی) که ما به عنوان شرکت ملی پتروشیمی مجری این پروژه هستیم و از نظر کارشناسی مخالف اجرای این پروژه هستیم."
تصورم این است که چشم بینای مردم می تواند جلوی تصمیم های غیرکارشناسی را سد کند.
نقل قول
0 # جواب: جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب .......... (ایمان بیاوریم به پایان فصل سرد)علیرضاصائبی 1396-05-16 21:39
با سلام دیدگاه حضرت عالی را که در سایت های متعدد منتشر یافته بود مشاهده نمودم . دیدگاه حضرتعالی از بعد سیاسی و اجتماعی قابل احترام و شایسته تکریم . اما متاسفانه این حرکت یک حرکت بر علیه دولت اعتدال و از سویی خواسته های نا بحق از سوی تعدادی انگشت شمار از اهالی این شهر بوده که مکررا اقدام به بستن جاده بین راهی برازجان به گناوه می نمایند متاسفانه امکان ارسال فایل فرجام خواهی رییس شورای آن شهر که از مالکین زمین های همجوار بوده و از سویی نسبت سببی با استاندار محترم را نیز داراست وجود ندارد. ای کاش جتابعالی که از اساتید برجسته اقتصاد و صاحب اندیشه هستید بیشتر به قضایا و مباحث پشت پرده این سناریوی آبپخشی ها نیز مورد مداقه قرار میدادید
نقل قول
0 # پلتفرممحمد 1396-05-16 20:47
سلام جناب رنانی گرامی، اما واقعا کشورمان نیاز زنجیره کامل گاز و نفت دارد. امیدورم باشیم ای نگرانی برطرف شود. چون هر چه زوتر بایست ارزش افزوده 1200 دلاری زنجیره منابع فسیلی تا محصولت نهایی تکمیل شود وگرنه با این کاهش قیمت نفت امکان ارتزاق کشور فراهم نمیوشد. خودتان گفتید هنوز سالها نیاز به این نفت و گاز دارم تا از اقتصاد تک محصول و خام فروشی نجات یابیم.
http://pakabara.blogfa.com
نقل قول
+2 # جواب: جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب .......... (ایمان بیاوریم به پایان فصل سرد)وحید احسانی 1396-05-09 07:18
درود بر استاد رنانی عزیز، بسیار پرمغز، زیبا و مفید؛ مثل همیشه. پروردگار به شما طول عمر با عزّت و توفیق روزافزون عطا فرماید.
نقل قول
+2 # سلام و تحیاتحبیب نیک نفس 1396-05-07 09:11
با سلام و تحیات....بسیار عالی مثل همیشه.
نقل قول

اضافه کردن نظر