جباریت محصول توده‌های جبار

در فروردین ۱۳۸۹ فایل کتاب «جباریت»‌ نوشته «مانس اشپربر» به دستم رسید. همان روزهای اول خواندمش و از بس خواندنی بود به عنوان هدیه نوروزی با ایمیل برای برخی دوستان فرستادم. شرحی نیز برای معرفی و ایجاد انگیزه برای مطالعه‌ی آن، نوشتم و به پیوست ایمیل ارسال کردم. اینک آن شرح و فایل این کتاب:

 


دوستان سلام

سال نو بر شما مبارکباد. امید که سال پر برکتی در پیش روی ملت ما باشد.

این نوروز توفیق یافتم تا خواندن کتاب «نقد و تحلیل جباریت» نوشته «مانس اشپربر» را تمام کنم. این روانشناس آلمانی این کتاب را در سن ۳۲ سالگی و در دهه ۳۰ میلادی (هفتاد سال پیش) یعنی پیش از آن که هیتلر جهان را به کام جنگ جهانی دوم بکشاند، نگاشته است. او حتی در کتاب خود از روی تحلیل روانی رفتار دیکتاتورها، پیش بینی کرده است که کسی مثل هیتلر سرانجام خودکشی خواهد کرد. وقتی این کتاب منتشر شد نویسنده اش نه تنها مجبور شد برای مصون ماندن از خشم نازیها، به زندگی پنهانی روی آورد بلکه حتی کمونیست های پیرو استالین نیز خواندن این کتاب را ممنوع کردند و پیروانشان حتی از دست زدن به این کتاب هم پرهیز می کردند.

این کتاب توسط کریم قصیم به زبان فارسی ترجمه و در سال ۱۳۶۳ توسط انتشارات دماوند به چاپ رسیده است. به علت استقبال از کتاب، ظرف یک سال به چاپ سوم رسید و پس از چاپ سوم همین کتاب در سال ۱۳۶۴ بود که پس از سه سال فعالیت، انتشارات دماوند تعطیل شد.

اشپربر در این کتاب، که متنی بسیار روان و جذاب دارد، با تحلیل روانشناختی شخصیت و رفتار جباران، نشان می دهد که جباران به خودی خود جبار نمی شوند بلکه آنها محصول رفتار توده هایی هستند که خلق و خوی جباریت بخشی از وجود آنهاست. برای آن که جباریت و دیکتاتوری برای همیشه از جامعه ای رخت بربندد باید روحیه جباریت توده ها از بین برود (یادمان نرود که ما ایرانی ها رابطه خوبی با موجودات ضعیف تر از خودمان نداریم. ببینید بچه هایمان خیلی راحت به سوی گربه ها و سگ ها سنگ می اندازند، سوارها به پیاده ها رحم نمی کنند، همه مان در موضع شغلی خودمان حکومت می کنیم. بقال حاکم است نانوا حاکم است رانند تاکسی حاکم است. مامور پلیس و قاضی و همه وهمه در موضع شغلی خود می خواهیم حکومت کنیم. وقتی در خیابان دزد را می گیریم به جای آن که تحویل پلیس اش بدهیم اول به او کتک مفصلی می زنیم، پلیسمان وقتی خطاکاری را دستگیر می کند اول او را می زند و این مثالها الی ماشاء الله وجود دارد. این ها همه نشانه های جباریت نهفته ای است که در همه ما وجود دارد).

اشپربر نشان می دهد که چگونه شخصیت روانی یک جبار به تدریج و در طول زمان تحول می یابد و او را از یک زندگی معمولی محروم می کند به گونه ای که جبار به تدریج دچار سادیسم (دیگر آزاری) و در مراحل بعدی دچار مازوخیسم (خودآزاری) می شود. در واقع از نظر اشپربر، جباران بیمارانی هستند که بیماریشان در هیاهوی توده ها، برای خودشان و برای دیگران مخفی می ماند و به همین علت فرصت درمان نیز از آنها ستانده می شود.

اشپربر با دسته بندی انواع ترس نشان می دهد که جباران دچار «ترس تهاجمی» هستند و در واقع بخش بزرگی از رفتار آنها ناشی از این نوع ترس است. اشپربر معتقد است اعتیاد به دشمن تراشی و ایده «دشمن انگاری هر کس با ما نیست» از سوی جباران محصول ترس عمیقی است که در وجود آنها نهفته است. او از قول افلاطون می نویسد «هر کس می تواند شایسته صفت شجاع باشد، الا فرد جبار». و بعد خودش به زیبایی و با تحلیل روانشناختی نشان می دهد که این سخن افلاطون چقدر دقیق است. در واقع نشان می دهد که جباریت ویژگی است که جایگزین فقدان شجاعت می شود. و این رفتار در همه سطوح قدرت (پدر، معلم، رئیس اداره، پلیس محله و ....) نمود دارد. اما وقتی احاد توده های شخصیتاً جبار در عالم واقع با یکی از جباران همراهی می کنند و او را حمایت می کنند، از او یک حاکم به تمام معنی دیکتاتور می سازند.

اشپربر نشان می دهد که چگونه ترس در طول زمان به نفرت تبدیل می شود و آنگاه توده ها برای ارضای حس نفرتشان از عده ای، جباری را یاری می کنند تا آنان را نابود کند. و بعد دوباره زمانی می رسد که توده ها به علت نفرت از همین جبار، او را به کمک جبار دیگری به چوبه دار می سپارند.

او به زیبایی نشان می دهد که چگونه جباران با ساده کرده مسائل پیچیده زندگی، راه حل های عامه پسند ـ اما غیر قابل اجرا ـ می دهند و اصلا هم نگران عدم قابلیت اجرای این ایده های خود نیستند چرا که آموخته اند وقتی راه حلشان به نتیجه نرسید به راحتی می توانند با انداختن مسئولیت این ناکامی به گردن دیگران (دشمنان فرضی)، این ناکامی را تبدیل به فرصتی کنند تا نشان دهند که دشمنانشان چقدر قدرتمند اند و نمی گذارند تا آنها به اهدافشان برسند.

اشپربرالبته تحلیلش را معطوف به شخصیت سیاسی خاصی نمی کند اما برخی مثالهایش را از رفتار دیکتاتورهای زمانه اش (استالین و هیتلر) می آورد. با این حال، زیبایی این کتاب به این است که وقتی نام هیتلر  و استالین را حذف می کنیم و نام هر دیکتاتور دیگری را می گذاریم می بینیم چقدر تحلیل تازه است، گویااشپربرآن را همین دیروز و برای تحلیل رفتاردیکتاتورهای این زمانه نوشته است.

به پیوست این ایمیل، فایل پی دی اف کتاب «نقد و تحلیلجباریت» تقدیم شما می شود.سعی کنید در باقی مانده ایام نوروز، این کتاب را بخوانید. همچنین برای دوستانتان بفرستید و آنان را به خواندن این کتاب توصیه کنید. دوستانی که وبلاگ دارند نیز آن  را روی شبکه قرار دهند و به دیگران معرفی کنند. برای اصلاح کشورمان هیچ کاری موثرتر از آگاهی بخشی نیست. دیکتاتورها بر امواج ناآگاهی سوار می شوند.

شاد و سربلند باشید

محسن رنانی  

۸ فروردین ۱۳۸۹

 


این کتاب دو ترجمه دارد که یکی با عنوان بالا در سال ۱۳۶۳ ترجمه و منتشر شده است و دیگر در سال ۱۳۸۴ با عنوان «بررسی روانشناختی خودکامگی». هر دو ترجمه در پیوندهای زیر قابل دسترسی است:

نقد و تحلیل جباریت (مانس اشپربر- ترجمه کریم قصیم- ۱۳۶۳)

بررسی روانشناختی خودکامگی (مانس اشپربر - ترجمه دکتر علی صاحبی - ۱۳۸۴)

 

نظرات  

0 # کتاب جباریتمنصوره 1397-05-04 23:54
سلام اگر امکانش هست این کتاب برای بنده هم ارسال فرمایید
با تشکر
نقل قول
0 # جواب: جباریت محصول توده‌های جبار .......... (معرفی کتاب «جباریت» نوشته مانس اشپربر)وحدتی 1397-03-17 17:35
باتشکرازاینگونه آگاهی بخشی به جامعه.
نقل قول
0 # #جبارانسحر 1397-01-14 11:31
عالی بود آقای رنانی..
نقل قول
0 # جواب: جباریت محصول توده‌های جبار .......... (معرفی کتاب «جباریت» نوشته مانس اشپربر)حسن 1396-11-07 18:04
با عرض معذرت نویسنده کتاب فرانسویست المانی نیست برای اطلاع شما نوشتم
نقل قول
+3 # لینک دانلود کجاست؟مهدی 1395-11-23 09:12
با سلام. لینک دانلود کجاست؟ من نمی توانم آن را بیابم
______________________________________

با سلام و احترام،
بر روی جمله "فایل دو ترجمه از این کتاب را در این پیوند بارگیری کنید" کلیک کرده و سپس در صفحه ای که باز می‌شود، می‌توانید کتاب مورد نظر خود را انتخاب و دانلود نمایید.
نقل قول
0 # سوال مهمادیبان 1395-10-13 19:20
سلام.تعدادی از صفحات کتاب جباريت در نسخه دانلوی موجود نیست خدای نکرده خودمان سانسور نکرده ایم؟!
نقل قول
+2 # دانشجوجمید رحیمی 1395-04-27 19:59
سلام جناب دکتر رنانی.
تشکر از معرفی کتاب نقد و تحلیل جباریت. بنده نیز خواستم اگر جسارت و گستاخی به حساب نیاید کتابی با عنوان (مطلق در ذهن ایرانی) اثر مرحومه دکتر آذر دخت مفیدی را معرفی کنم که از دیدگاه محتوایی به کتاب معرفی شده توسط جنابعالی نزدیک است. از ویژگی های این کتاب قلم ساده و روان نویسنده و همچنین بودن مثال های عینی که قابل درک برای اننده نا آشنا با روانکاوی هست می باشد. ناشر این کتاب نشر قطره هست. متاسفانه سرکار خانم مفیدی در سال 93 در سانحه رانندگی در گذشتند. با تشکر
نقل قول
+2 # عدم امکان دانلود ترجمه کتاب جباریتمهدی 1395-04-26 17:04
http://renanistorage.ir/renani-fromother/renani-fromother-1.pdf
نقل قول
+5 # دانلودآسا لورون 1395-04-24 09:58
Not Found The requested URL /renani-fromother/renani-fromother-1.pdf was not found on this server.
_____________________________________________
با سلام
با عرض پوزش
انشاالله تا امشب مشکل حل خواهد شد.
نقل قول
0 # استاد؛ ورجاوندید و پر ارج. سپاس از ارسال مقاله و کتاب.محراب فرهنگ زاده 1395-04-24 00:10
ستاد؛ ورجاوندید و پر ارج. سپاس از ارسال مقاله و کتاب.
نقل قول
-1 # سلامشروين پاداش پور 1395-04-22 13:03
در پاسخ به این اظهار نظر ali mola:
اصولا عاشق کتاب های روانشناسی هستم و اوقات فراغتم را با مطالعه آنها سر میکنم و از تحلیلت خیلی خوش آمد . علاقه مند شدم کتاب را مطالعه کنم . ممنون

بايد كتاب جالبي باشه . منم بسيار علاقمند به مطالعه ي اين كتاب هستم . فقط متاسفانه در خارج از ايران امكان دانلودش نيست ....
نقل قول
+2 # جباریتحسین محمودی 1395-04-20 23:11
سلام استاد. هر کاری می کنم نمی تونم ترجمه کریم قصیم را دانلود کنم.
___________________________________________
با سلام
لینک دانلود چک شد، مشکلی ندارد. لطفا مجددا تلاش بفرمایید.
سپاس
نقل قول
+14 # جباریت محصول توده هاستali mola 1395-04-18 18:40
اصولا عاشق کتاب های روانشناسی هستم و اوقات فراغتم را با مطالعه آنها سر میکنم و از تحلیلت خیلی خوش آمد . علاقه مند شدم کتاب را مطالعه کنم . ممنون
نقل قول

اضافه کردن نظر