اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران: درآمدی بر عبور تمدن‌ها  (جلد اول)

 Monaghesheh1

برای دانلود رایگان جلد اول کتاب «اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران» کلیک کنید.

 برای دانلود رایگان نسخه کامل کتاب «اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران» کلیک کنید.


جلد اول این کتاب دربرگیرنده یک سوم مطالب کل کتاب است که در اردیبهشت ۱۳۹۲ (هشت سال پس از آغاز نگارش و پنج سال پس از ارسال آن برای مقامات ارشد کشور) به صورت الکترونیک منتشر شد.

معرفی نسبتا کاملی از این کتاب در شماره ۷۲ مجله «چشم انداز ایران» (مرداد ۱۳۹۲) چاپ شده است که می توانید در این صفحه مطالعه کنید.

 گزارشی از نشست نقد کتاب «اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران» توسط انجمن علوم سیاسی ایران را می‌توانید در این پیوند مطالعه کنید.


نقدهایی که تا کنون در مورد جلد اول کتاب «اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران» منتشر شده است را می‌توانید در پیوندهای زیر مطالعه نمایید:

 نقد پروفسور محسن مسرت  

انعکاس نقد مسرت در سایت علوم اجتماعی اسلامی ایرانی

انعکاس نقد مسرت در  سایت الف 


نقد استاد سید غلامحسین حسنتاش


نقد اعضای نشست تخصصی «درکجا ایستاده ایم؟» (آذر ماه1392 -  خانه اندیشمندان علوم انسانی)


 نقد مجله چشم انداز ایران


نقد دکتر سعید حاجی ناصری (نقد به کتاب رنانی از صفحه ۶۹ گزارش شروع می‌شود)


 نقد حامد قدوسی که در ویژه‌نامه نوروز 1394 مجله مهرنامه منتشر شده‌است.

 

برچسب ها: مذاکرات هسته ای

نظرات  

0 # تقاضامیهن پرست 1395-04-10 11:56
سلام
آقای رنانی عزیز
بنده کتاب شما را مطالعه کردم و همچنین پیگیر آثار شما هستم.
ببنید من دارم به این فکر میکنم که دانش اقتصاد در جامعه عمومی نشده است. این بی اطلاعی مردم از اقتصاد سبب میشود در هنگام رای دادن تنها مطالبه ی مردم بهبود شرایط اقتصادی باشد و جناح ها هم قول بهبود میدند ولی مردم هیچ درکی ندارند از اینکه برنامه های دولت چیست و اگر هم این برنامه ها به آن ها گفته شود مردم از نتیجه ی آن ها خبری ندارند. حضرت عالی در کنار تسطلی که مباحث اقصادی دارید این مطالب را به زبان ساده بازگویی میکنید. آیا نمیشود که فعالیت های خود تشدید کنید- این امر توسط فضای مجازی قابل انجام است- و مردم را روشن کنید که مثلا اقتصاد بازار چیست؟ نظریات توسعه چه هستند و چه دستاورد هایی تا کنون داشته اند؟ رکود چیست؟ در دنیا چه راه هایی برای خروج از آن تا کنون انجام شده ؟ و مواردی از این دست...
در واقع کلیات اقتصادرا برای مردم به زبان ساده بگویید.
اگر این مطالب را برای مردم توضیح دهید قشر متوسط جامعه آن را از مسئولین طلب خواهد کرد.
نظر حضرت عالی چیست؟
-------------------------------------------------
پاسخ رنانی: ایده شما ایده درستی است و من سالهاست در این مسیر حرکت می کنم. دقیقا ماموریتی که برای خودم تعریف کرده ام این است که بصیرت عمومی جامعه را در حوزه اقتصاد بالا ببرم. به همین علت تلاش در مرز دانش جهانی (برای انتشار مقالات آی ای آی و رفتن به همایش های بین المللی خارجی و گرفتن جوایز و و...) را رها کرده ام. اما فراموش نکنید که توانایی وانرژی و وقت ما محدود است. زندگی بخش های دیگری هم دارد که باید به آنها رسیدگی کنیم. دعا کنید که خدا انرژی ما را بیشتر کند.
نقل قول
0 # درخواست نام انتشارات کتابکیمیا نظری 1395-01-25 11:40
سلام من میخواستم نسخه چاپی کتاب را تهیه کنم. لطف میکنید انتشارات کتاب را بگین.ممنون می شوم
نقل قول
0 # درخواست نام انتشارات کتابکیمیا نظری 1395-01-25 09:20
سلام خسته نیاشید میخواستم این کتاب را تهیه و خریداری کنم. اگر امکانش هیت نام انتشاراتی که این کتاب را چاپ کرده بگید ممنون میشوم.
-----------------------------------------------------------------

پاسخ مدیریت تارنما: این کتاب هنوز به صورت کاغذی چاپ نشده است. برای تهیه نسخه الکترونیک این کتاب باید از طریق همین تارنما اقدام کنید.
در صفحه اصلی تارنما لینک تهیه کتاب را دنبال کنید.
نقل قول
0 # یک خوانندهامید 1394-08-25 01:00
با درود ، بخشهایی از کتاب اقتصاد سیاسی مناقشه ی اتمی ایران شما را مطالعه کردم . قلم شما بسیار علمی و صادقانه سخن می راند . از شما سپاسگزارم . پرسشی دارم . علاقه مندم متن کامل کتاب شما را مطالعه کنم . آیا برای نشر آن اراده ای دارید استاد ارجمند ؟

------------------------------------------------------
پاسخ مدیر تارنما: نسخه کامل کتاب (دیجیتال) از طریق همین تارنما قابل خریداری است. لطفا روی پیوندی که درهمین صفحه برای خرید نسخه کامل داده شده است کلیک کنید.
نقل قول
0 # nima az tabriz 1394-08-11 02:39
با توجه به این اصل که بخش مهمی از تولید ناخالص ملی ایران در گرو صنایع نفت و گاز می‌باشد و این صنایع در ایران نمی‌تواند غیردولتی باشد، این تناقض آشکار رخ می‌نماید که اصولأ می‌توان در کشوری با سازو کار اقتصادی ایران از اقتصاد غیردولتی حتی صحبت نمود.
نقل قول
0 # nima az tabriz 1394-07-21 22:43
مورد سوم = فرق پیری سیستمی و سیستم های فرتوت چیست؟ اصلا امکانه شناسایی مگر وجود دارد؟ مگر نه اینکه بعد فروپاشی سیستم این فرق قابل تشخیص هست. با سپاس.
نقل قول
0 # nima az tabriz 1394-07-21 22:32
سلام .به خاطر زمانی که میگزارید بی نهایت سپاس گزارم.انتظار این درجه لطف از طرف جنابعالی که حتما کار زیادو زمان کم دارید رو نداشتم.لطف کردین. تا انجایی که بنده با این عقل ناقص وسواد کم متوجه شدم {ببخشید جسارتم رو} ابر استثمار نقطه ایی هست که سیستم {اقتصاد جهانی} در اثر تغییرات شدید در ارزه و تقاضا در بازار کار که خود معلول پیشرفت فناوری وخصوصا اتوماسیون است. دیگر نیازی به طبقه کارگر انبوه نیست. در واقع کارگران همان دانشمندان+مدیران و {کارگر یقه سفید}است. و درنتیجه میلیونها میلیون انسان{اکثریت مطلق} باقی مانده در اثراین اتفاق دیگر کارگر نیستند. یا بربرهایه رها شده اند که فقط سرکوب وکنترل میشوند{به روشهایه مختلف}ویا برده هایی داوطلب از شدت گرسنگی. وناتوان برایه زندماندن در این جهان مدرن.اتوماسیون امکان سرکوب انسانها بدون نیاز به ارتشهایه انسانی را به طبقه حاکم میدهد. و بله سر مایه داری به منظور قبلی ارزویه بردگان میشود .یعنی دیگر به ظرفیت انسانی جوامع نیازی نیست . کارگردانشمند نیاز سیستم را مرتفع میکند.در واقع حق بردگی ایجاد میشود.یعنی کسی حق برده شدن دارد که کمتر از دستگاه است و...
نقل قول
+1 # nima az tabriz 1394-07-21 02:59
با سلام.خسته نباشید.ایا نظریه تضاد درونی تمدن غرب{اقتصادلیبرالی} ومنجر شدن ان به رکود{پیا پی} رو قبول دارید؟.سوال دوم=ایا مفهوم ابر استسمار و حرکت سرمایه به سمت بی نیازی کلی به طبقه کارگرقبول دارید؟.سوال اصلی= سناریو رکود بدون بازگشت{غرب} چقدرامکان دارد ؟. . اگر لطف کنید بسیار سپاسگزار میشوم.!

-----------------------------------------------
رنانی: سلام.
یک - همه سیستم‌های انسانی دارای درجه ای از تضاد درونی هستند. اما نکته این است که این تضاد درونی اگر شدید نباشد می تواند به پویایی و رشد سیستم بینجامد نه الزاما به سقوط آن. بسته به این که سازوکارهای اصلاح و انطباق سیستمی چقدر فعال و قوی باشند. رکود پیاپی هم از جنس همان تضاد (یا بهتر بگویم جزء اخلال که برای هر سیستم پویا ضروری است) می باشند. این اخلال ها مثل بیماری در بدن انسان عمل می کنند که اگر سیستم دفاعی بدن قوی باشد، بیماری می تواند به بالا رفتن توانایی و مقاومت سیستم بینجامد.
دو - با مفهوم ابر استثمار آشنا نیستم. اما اگر منظور این است که سرمایه داری آن اندازه به صورت گسترده استثمار می کند که طبقه کارگر نابود می شود باید بگویم: الف) دیگر در جهان چیزی به نام سرمایه داری - آن گونه که در زمان مارکس و در قرن نوزدهم بود - وجود ندارد و ب) آری روزی رشد فناوری و رشد جامعه به جایی می رسد که دیگر نیازی به مفهوم سنتی کارگر نیست. یعنی نظام اطلاع رسانی (شبکه ها) و امکان تحرک نیروی انسانی و نظام تامین اجتماعی که در قرن بیست و یکم به سرعت تور خودش را پهن خواهد کرد دیگر امکان وجود یک طبقه زمین گیر شده که راحت بگذارد استثمارش کنند را منتفی می کنند. آری احتمالا در آینده نظام طبقاتی جوامع به شکل سابق (سرمایه دار - کارگر) نخواهد بود.
سه - فقط در سیستم های فرتوت احتمال رکود بدون بازگشت قابل طرح است. هیچ یک از نظام های موجود جهان اکنون علایم یک نظام فرتوت را ندارند، نه غربی‌ها نه چین و نه حتی روسیه (نه حتی کره شمالی). غرب نشانه‌های پیری سیستمی دارد اما نشانه های فرتوتی سیستمی نه. تحولات سالهای اخیر حاکی از آن است که غرب تلاش دارد با یک جهش اجتماعی اقتصادی و فناورانه خود را از مسیر فرتوت شدن دور کند.
شاد باشید
نقل قول
0 # nima az tabriz 1394-07-20 00:40
کتاب رو مطالعه کردم.جالب بود خسته نباشید.ایا از دید شما خیلی سریعتر از انتظار پیش رفت{استقلال غرب از نفت خاورمیانه} یا به عللی بازی تغییر کرده
نقل قول
+1 # محسن رنانی 1394-07-20 09:02
رنانی: سلام. در مورد دلایل تسریع یا تعویق پیش بینی ‌های کتاب می توانید به مصاحبه اخیرم با روزنامه اعتماد در پیوند زیر مراجعه کنید:
http://www.renani.ir/index.php/speechs/interviews/489-2015-10-03-13-52-06
نقل قول
+2 # nobakht 1393-09-21 11:27
با سلام, قبلا کتاب اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران را مطالعه کرده بودم . علاقه مند هستم نظر حضرتعالی را در ادامه مواردی که در کتاب اعلام فرموده اید با توجه به کاهش جهانی قیمت نفت بدانم. با ارزوی سلامتی و توفیق
نقل قول

اضافه کردن نظر