نقش نهادهای مدنی در آینده توسعه ایران

نشست «نقش نهادهاي مدني در آينده توسعه ايران» در تاریخ 27 فروردین 1397 در سالن اجتماعات سنديکاي شرکت‌هاي ساختماني ايران برگزار شد. گزارش‌هایی از سخنرانی محسن رنانی در این نشست در رسانه‌ها منتشر شده است که در پیوندهای زیر قابل دسترسی می‌باشد:

شرق: صفحه 4 و 5
قانون: توسعه مثلثي است كه يك ضلعش رفاه يكي رضايت و ديگري معناست - فایل پی‌دی‌اف
جماران: مهاجرت ها به دلیل عدم رضایت است نه رفاه
روزنامه همبستگی: نهاد مدنی در ایران نابالغ است و اقتدار ندارد
آفتاب یزد: به جای نق زدن، خودمان را قوی کنیم

 

برای دریافت فایل صوتی سخنرانی محسن رنانی در این نشست کلیک کنید.

برای مشاهده یا دریافت ویدئوی گزیده سخنان محسن رنانی در این نشست کلیک کنید.

 

74deda2a f259 489f a730 f6585ef5d5ef

loh

tandis

برچسب ها: توسعه اقتصادی, اقتصاد نهادی

نظرات  

0 # جواب: نقش نهادهای مدنی در آینده توسعه ایران .......... (گزارش سخنرانی)حسین 1397-03-31 08:32
در پاسخ به این اظهار نظر زري:
سلام آقاي رناني
من مشتاقم ايميل شما رو داشته باشم، راجع به دو مطلب كه شما انتشار دادين، مايلم نكاتي رو با شما در ميون بزارم.
متشكرم

درود بر شما شما انسان بزرگی هستید
نقل قول
0 # جواب: نقش نهادهای مدنی در آینده توسعه ایران .......... (گزارش سخنرانی)زجرکشی 1397-02-04 00:38
از نظر من فقیر همینها هستند که در طول سال حتی یک بار در یک هتل 5 ستاره نمی توانند بگذارند و اغلب هرگز در طول عمرشان نمی توانند خانه ای بیشتر تک خوابه داشته باشند و مجبورند دختر سی ساله و پسر 35 و وادی پیر در یک اتاق و راهرو بخوابند و .... اینها فقیر هستند و اما انهایی که (بیش از 50%) حتی همین اندک ندارند زیر خقط فقر مطلق هستند و همین آمار چنابعالی اثبات میکند اکثریت مردم ایران فقیر هستند. فقرایی کشوری دو سوم خودروهایش پراید پیکان و 405 و سمند است و مصرف متوسطش دو ابرابر خوردوهای مردن جهان است، فقیر همینها هستند میدانند این خودروها نامن بوده و صرفه اقتصادی ندارند ولی مجبور استفاده کنند و کشوری که مردمش مجبورند اینگونه زندگی کنند یک کشور عقب مانده است!
نقل قول
0 # جواب: نقش نهادهای مدنی در آینده توسعه ایران .......... (گزارش سخنرانی)زجرکشی 1397-02-04 00:36
تقریبا اکثر مسافران همیشگی همین
بخری از فامیل من هر سال مسافرت می روند، دو پراید و چند دست پتو و دو چادر و همراه خود پیک نیک ومقداری غذای آماده میبرند و ده روز مسافرت هستند. مسافرت از تهران به شمال که 3-5 ساعت است، اسمش پیک نیک است و نه مسافرت! هتل و رستوران آنها همان چادرها و غذایی است که با خود میبنرد. مقداری پنیر و زیمن زمنی است. تقریبا نیم از مسافرتهای مردم ایران این گونه است. آیا گمان کردی هر کسی مسافرت میرود ثروتمند است. بله در این کشور بعد سالی زجرکشی، مردم چند روزی فرصت تنفس پیدا میکنند! بله، اکثریت قاطع مردم ایران فقیر هستند.
نقل قول
0 # جواب: نقش نهادهای مدنی در آینده توسعه ایران .......... (گزارش سخنرانی)زجرکشی 1397-02-04 00:35
10 ملیون نفر مسافرت خارج رفتند که عمدتا ترکیه و امارات و قفقاز بود که گفته شده هزینه اش از مسافتر به شمال ایران کمتر است! سه روز اقامت در هتل درجه 3 یا کمتزا دو ملیون تومان نشانه پولدرای نیتس! تازه کل اینها این جمعیت معادل 12% است. در واقع بر طبق تعریف اینها زندانی ایران نیست و حدود 88% ایران به خاطر فقر اصلا نتوانستند به مسافرت خراج بروند ! برخی زا یانها در طول عرمشان هرگز نمی روند بیرون از کشور. تصر انها از اینکه جهانی غیر از کشورشان است فقطدر فیلم عکس ها است! تقریبا اکثر مسافران همیشگی همین
بخری از فامیل من هر سال مسافرت می روند، دو پراید و چند دست پتو و دو چادر و همراه خود پیک نیک ومقداری غذای آماده میبرند و ده روز مسافرت هستند. مسافرت از تهران به شمال که 3-5 ساعت است، اسمش پیک نیک است و نه مسافرت!
هتل و رستوران آنها همان چادرها و غذایی است که با خود میبنرد. مقداری پنیر و سیب زمینی و تخم مرغ است.
تقریبا نیم از مسافرتهای مردم ایران این گونه است. آیا گمان کردی هر کسی مسافرت میرود ثروتمند است. بله در این کشور بعد سالی زجرکشی، مردم چند روزی فرصت تنفس پیدا میکنند! بله، اکثریت قاطع مردم ایران فقیر هستند.
از نظر من فقیر همینها هستند که در طول سال حتی یک بار در یک هتل 5 ستاره نمی توانند بگذارند و اغلب هرگز در طول عمرشان نمی توانند خانه ای بیشتر تک خوابه داشته باشند و مجبورند دختر سی ساله و پسر 35 و وادی پیر در یک اتاق و راهرو بخوابند و .... اینها فقیر هستند و اما انهایی که (بیش از 50%) حتی همین اندک ندارند زیر خقط فقر مطلق هستند و همین آمار چنابعالی اثبات میکند اکثریت مردم ایران فقیر هستند.
نقل قول
0 # جواب: نقش نهادهای مدنی در آینده توسعه ایران .......... (گزارش سخنرانی)زجرکشی 1397-02-04 00:34
این در جواب کامنتی در سایت الف است. از انجا به حاحتمال زاید انبار هم متشر نخواهد کرد اینجا میگذارم (متسفانه آقای حسن روحاین به اجزه دادن به به کسانی مثل نوبخت که سخنگوی دولت اوست تا به مردم زخم زبان بزند و نمک بپاشد بر زخمشان دارد بیش از پیش از مردم دور می شود! در حالی تنها شانس بقای جریان سایسی او همین مردم فقیر است و اتفاق مهترنی جایی او میتواند مانور بدهد همین اقتصاد و عدالت توزیعی (واگذاری سهام ماکیت منبع ثورت عمومی صدها ملیادری وبلکه چند تریلون دلاری است) و به دست اوردن دل مردم فقیر است اما نوبخت برعکس دارد عمل مکیند!! این چیز یجز علبه نگاه مسومسو به نولیبرال سمریه سالاری نیست در مغزهای ایشان!)
http://www.alef.ir/news/3970203073.html
من فرض می گیرم این ماار جنابعالی درست است. اینها صرفا داده خام است و سوال:
امسال نوروز جمعیت ایران حدود 82 ملیون نفر رسیده بود (کمتر 50% مسافرت رفتند).
نقل قول
0 # جواب: نقش نهادهای مدنی در آینده توسعه ایران .......... (گزارش سخنرانی)کارگران 1397-02-02 03:57
من یک سوال دارم از عالی جنابان مسئول و اقتصاددانهای با سواد ایران، چرا ارزش واحد پول افغانستان صدها برابر ریال ایران است؟
۱Af
افغانی افغانستان
یا ۱ AFN به IRR: =
۶۰۰٫۸۶ IRR
ریال ایران
قیمت ارز : 600.86000
xeconvert.com
نقل قول
0 # جواب: نقش نهادهای مدنی در آینده توسعه ایران .......... (گزارش سخنرانی)متعارف 1397-02-01 20:54
امریکا تولیدگنندگان و صادرگنندگان نفت است با تولید اضافی "نفت سنگ " که هزینه تولید آن بیشتر نفت متعارف میباشد.
منفعت امریکا در این است نفت گران شود بقیه رقبای نفتی از بزار حذف کند.
اتحادیه اروپایی ها نفت چندانی ندارند (نفت دریای شمال بزودی تمام می شود)، خب نفع آنها در این است بسوی انرژی های نوین مثل خورشیدی و باد بروند.
اما مقامات حاکم ایران اگر یک جو عقل و عرق ملی داشته باشند باید تمام تمرکزشان بر تولید برق و آب شیرین کردن توسط گاز باشد. تولید برق از نیروگاه سیکل ترکیبی گاز طبیعی هر کیلوات 50 تومان است! یعنی قابل رقابت با نیروگاه اتمی!
در حالیکه هر کیلوات برق نیروگاه خورشیدی 800 تومان است که دولت ایران میخرد از اینها!
براستی کدام ادم عاقلی میاید از گاز طبیعی با ذخیره چندصاله استافده نکند؟!
اینقدر هم نگویید کربن ، مگر کربن فقط توسط سوخت فسیلی است؟
الان گاز متان اثرش بدتر از گازکربنیک است در پدیده گلخانه ای! چرا گازکربینک توسط سبزینه گیاهی جذب و تبدیل به مواد غذایی و اکسیژن می شود، اما گاز متان در جو باقی میماند!
مصرف سرانه گوشت ایران شش کیلو است و جمعتیش 80 میلیون نفر، اما جمعیت کشورهای اروپایی و شمال آمریکایی 1600 میلیون نفر است یعنی جمعتیشان بیست برابر ایران، در عین حال مصرف گوشت قرمزشان هم بیست برابر ایران است!
یعنی اروپایی-امریکایی ها 400 برابر ایرانی ها گاز متان تولید میکنند و 400 برابر ایران زیان به محیط زیست میزنند!
نقل قول
0 # جواب: نقش نهادهای مدنی در آینده توسعه ایران .......... (گزارش سخنرانی)کارگران 1397-02-01 20:30
امریکا الان رقیب تولیدگنندگان و صادرگنندگان نفت است با تولید مازاد "نفت سنگ/شل" که هزینه تولیدش سه برابر نفت متعارف است.
سود امریکا در این است نفت گران شود و اگر این دو-سه میلیون بشکه نفت صادراتی ایران بتواند از بازار جهانی خارج کند بیشتر سود مبرد!
سیاست امریکا از میدان به در کردن رقبای نفتی بخصوص دول متخاصم است، الان درامد نفت ایران یا روسیه و ونزوئیلا به جیب امریکا که نمیرود! چرا باید امریکا بترسد از تحریم ایران؟! برعکس تا بتواند کاری خواهد کرد این قبیل کشورها متخاصم صادرکننده نفت ، نتوانند نفت صادر کنند!
نقل قول
0 # جواب: نقش نهادهای مدنی در آینده توسعه ایران .......... (گزارش سخنرانی)کارگران 1397-02-01 20:17
جریان چپ در کشورهای صنعتی، یک واکنش به امپرالیسم سرمایه داری بود که بعد لغو برده داری، دوباره برده داری وحشتانکتر را آغاز کرده بودند با استثمار طبقات کارگر.
اگر جریان مارکسیسم و سوسیالیزم نبود، امروزه نه تعیین حداقل دستمزد خبری بود ، نه بیمه، نه بازنشستگی، و نه خسلی چیزهای دیگر حماییت از طبقات کارگر و فقیر، اگر می بیند دنیای سرمایه داری و شبه سرمایه داری کشورهای جهان سوم، اندک تسهیلاتی به طبقات کارگری میدهند نتیجه همان غولهای مارکسیتی بود که در شوروی و چین ... بوجود امد. وگرنه سرمایه داری خودش توحشی است در جنگل دنیا ! الان می بنید با از بین رفتن غول شوروی، دوباره توحش جتگلی سرمایه داری غوغا میکند، استثمار کارگران شدیدتر می شود!
می بینید دولت های رفاه (سوسیال دمکراسی) در اسکاندیناوی هم دارند از بین می روند! اینها نتیجه احساس حاشیه امن سرمایه داری ضد بشری حاکم بر جهان است که گمان کرده جنبش هیا عدالتخواهانه چپ را نابود شده!. / عمده اقتصاددانهای کشورهای دنیا از جمله در کشورهای در حال توسعه و جهان سومی دست پرورده دانشگاههای جهان سرمایه داری هستند که اوج هنرشان در این است چگونه طبقات کارگر را بیشتر سرمایه دارها بهره کشی کنند و بیگاری بگیرند! هرچه بیشتر منابع تولید ثروت ملی به اسم خصوصی سازی به تصاحب سرمایه دارها در بیاروند بجای اینکه سهام مالکیتش میان همه مردم رایگان توزیع کنند تا همه مردم سهمی از منابع تولید ثروت داشته باشند و فقر از بین برود! و چگونه بیشتر مالیات ارزش فزوده، و مالیات بر مصرف بگیرند و هرچه بیشتر سرمایه دار ها معاف از مالیات کنند به اسم حمایت از تولید و یا ایجاد مناطق آزاد تجاری ... !
نقل قول
0 # جواب: نقش نهادهای مدنی در آینده توسعه ایران .......... (گزارش سخنرانی)کارگران 1397-02-01 20:06
جناب دکتر گرامی، این مطلب را در سایت الف گذاشتم/ اما معمولا این سایتها این مطالی کا منتها منتشر نمیکنند!
نقل قول
+1 # جواب: نقش نهادهای مدنی در آینده توسعه ایران .......... (گزارش سخنرانی)یکی از جامعه مدنی 1397-02-01 06:29
سلام. اقای دکتر رنانی گرامی، شما قبلا گفتید راه بورنر فت زا وضعیت اقصتاد بغرنج ایران به روش معمول میسر نیست! لطفا کامنتهای نجات در این لینک بخوانید، راه حل نجات ایران:

https://www.radiozamaneh.com/391317
نقل قول
0 # جواب: نقش نهادهای مدنی در آینده توسعه ایران .......... (گزارش سخنرانی)بابک یاری 1397-01-30 22:18
با سلام مجدد.مطلب جدیدتون در کانال تلگرام رو مشتاقانه خوندم.ولی با تمام تلاشی که کردم به اندازه ی فایل های صوتی شما گیرایی و اثرگذار نیود.خواهشی که دارم اینه در صورت امکان فایل صوتی رو هم قرار بدین چون میتونم بگم به اندازه ی ده برابر فایل نوشتاری میتونم باهاش ازتباط برقرار کنم. با سپاس فراوان
نقل قول
0 # جواب: نقش نهادهای مدنی در آینده توسعه ایران .......... (گزارش سخنرانی)بابک یاری 1397-01-30 01:06
آقای دکتر کاش یه امکانی رو فراهم کنین که کسانی که کسانی که در سراسر کشور شما رو دنبال میکنن بتونن لااقل در فضای مجازی با شما ارتباط داشته باشن.مثلا از طریق انتشار مطالبتون در اینستاگرام که فضای مناسبی داره که علاوه بر آگاهی از جدیدترین سخنرانی ها و مطالب شما ، کاربران دیگه هم بتونن با هم از طریق شما همفکری کنن و هم با خود شما گفتگو داشته باشن.من خیلی توی گوگل سرچ کردم ولی مناسفانهراه ارتباطی با شمل پیدا مکردم به جز کامال تلگرام و سایتتون. و میخوام از همینجا یادآورم بشم که در سایه ی راهنمایی ها و شنیدن سخنرانی های شما تونستم با هیب هایی که در من بود روبرو بشم و اونا رو تا جاییکه نونستم برطرف کنم چه در موضوعاتی مثل رواداری و چه در مسایل شهروندی.به خاطر غلط های املایی احتمالی عذر میخوام چون کادر این پبج یهم امکان بازبینی چیزی رو که موشتم نمیده و من از طریق موبایل وارد سایت شدم.
نقل قول
0 # چگونه مي تونم به شما نامه بزنمزري 1397-01-29 06:00
سلام آقاي رناني
من مشتاقم ايميل شما رو داشته باشم، راجع به دو مطلب كه شما انتشار دادين، مايلم نكاتي رو با شما در ميون بزارم.
متشكرم
نقل قول

اضافه کردن نظر